1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan: Türkiye'ye Rağmen ABD PYD'ye Silah Verdi
Erdoğan: Türkiye'ye Rağmen ABD PYD'ye Silah Verdi

Erdoğan: Türkiye'ye Rağmen ABD PYD'ye Silah Verdi

'Kobani'ye peşmerge destek versin' teklifini ABD Başkanı Obama'ya kendisinin ilettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'ye yardım edilmemesi hususunda da net mesaj ilettiğini belirtti.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda, Letonya ve Estonya'ya hareketinden önce yaptığı açıklamada, Kobani'de (Ayn el-Arab) PYD güçlerine ABD tarafından yapılan silah yardımını değerlendirdi. ABD Başkanı Barack Obama ile bir telefon görüşmesi yaptığı bilgisini veren Erdoğan, görüşmede Obama'ya Kuzey Irak'tan peşmerge gönderilmesi teklifini kendisinin ilettiğini belirterek, 'Kendilerine bu teklifi zaten ben yapmıştım' dedi. Muhatabına, Kobani'de PYD ve PKK gruplarına yapılacak bir ABD yardımının 'kabul edilemez olduğu' mesajı verdiğini belirten Erdoğan, bölgede atılacak iki adım olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

BUNLARIN BİLİNMESİ LAZIM

'Bir, Özgür Suriye Ordusuyla burada işbirliği bizim açımızdan kabul edilebilir. İki, peşmerge ile böyle bir işbirliği kabul edilebilir. Kendilerinin de yaklaşım tarzı, burada süreç itibarıyla bir daralma sözkonusu. Özellikle Kobani'de artık 2 gün dayanabilecek güçleri var. Bunları açıklamak zorundayım. Çünkü artık bakıyoruz ki Dışişleri sözcüleri ve sözcü yardımcıları çıkıp bir şeyler söylüyorlar. Bunlar da medyada farklı farklı şekilde yorumlanıyor. Bunların bilinmesi lazım.'

KİME DESTEK VERİLDİĞİ ORTADA

'Yapılanın yanlış olduğu ortaya çıktı. Niye? İşte C-130'lardan attıkları o silahlar, belki bir kısmı PYD'nin eline geçti ama bir kısmı da kimin eline geçti? IŞİD'in eline geçti. Adamlar günlerdir kendi sitelerinden yayınlarını yapıyorlar. Bütün o sandıkların hepsini açarak gösteriyorlar. Şimdi kime burada nasıl destek verildiği açık, net ortaya çıkıyor. 'Tamamı onların eline gitmedi. Bir kısmı onların eline gitti' demek doğru bir şey mi? Böyle bir yorum olamaz. Siz, kime destek veriyorsunuz, her şey ortada.'

PYD DEMEK PKK DEMEK

Suriye'deki bu sürecin özellikle Özgür Suriye Ordusundan ve diğer rejime karşı olanlarla bu işin götürülmesi noktasındaki hassasiyetlerinin de kendilerine ilettiklerine dikkati çeken Erdoğan, 'Çünkü sizlerin PYD'ye vereceğiniz her destek, PKK'ya verilmiş destektir. PKK'ya ve PYD'ye vereceğiniz bu desteklerle Türkiye olarak biz mücadele etmek durumunda kalacağız. Bunu da bilmenizi isteriz' dedik. Bunları kendilerine zaten açık ve net olarak söyledik' diye konuştu.

Niye bu kadar stratejik?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kobani'nin henüz düşmediğini hatırlatarak, bu bölgenin ABD için neden bu kadar stratejik olduğunu anlamakta zorlandığını kaydetti. 'Kobani'de zaten sivil kalmadı. 200 bin insan ülkemize geçti, biz onlara ev sahipliği yapıyoruz. Kobani'de sadece 2 bin kadar orada savaşan insan var ve peşmergeye önce 'evet' demediler şimdi son anda kısmen 'evet' dediler. Bununla ilgili olarak biz de kendilerine 'yardımcı olacağımızı' söyledik' diyen Erdoğan, bölgeye sevk edilecek peşmergenin geçiş güzergahını açıklamanın doğru olmadığını, ilgili birimlerin çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT