1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Erbaa'daki İslami Kuruluşlar Doğu ve Güneydoğu'ya Yardım Kampanyası Başlattı
Erbaa'daki İslami Kuruluşlar Doğu ve Güneydoğu'ya Yardım Kampanyası Başlattı

Erbaa'daki İslami Kuruluşlar Doğu ve Güneydoğu'ya Yardım Kampanyası Başlattı

Tokat'ın Erbaa ilçesinde Erbaa Sivil Toplum Kuruluşu Platformu temsilcileri tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki mağdur halk için yardım kampanyası başlatıldı.

A+A-

İnsani Yardım Vakfı (İHH) genel merkezi tarafından Türkiye genelinde sivil toplum kuruluşları ile birlikte “Kardeşim-Biraye Min” sloganı ile düzenlenen yardım kampanyasına Erbaa sivil toplum kuruluşu temsilcileri de destek verdi.

“Kardeşim bölünürsek yok oluruz, bölüşürsek var oluruz” sloganıyla bir araya gelen 18 STK Cumhuriyet Meydanı’nda basın bildirisi okuyarak yardım kampanyası başlattı.

2 hafta sürmesi planlanan kampanyaya Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, Milli Eğitim Müdürü Bekir Aslan, AK Parti Erbaa İlçe Başkanı Mikail Altıntaş da destek verdi.

Kampanya kapsamında toplanacak bağış ve yardımlar operasyon bölgesindeki mağdur vatandaşlarla gönderilecek.

Cumhuriyet Meydanı'nda başlatılan kampanyada sivil toplum kuruluşları adına basın açıklamasını İHH Erbaa Temsilcisi Cengiz Çırak okudu.

Cengiz Çırak’ın sasın açıklamasını okumasının ardından Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım da kısa bir konuşma yaptı.

Bu tablonun gözlerini yaşarttığını ifade eden Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım “Erbaa güzel günlerinden birini yaşıyor. Erbaa bugün de birliğin beraberliğin yaşandığı bir kent olmuştur. İnsanların dertleriyle dertlenen sorunlarını çözmek için çalışan derneklerimiz ve biz buradayız. Omuz omuza verdik, inanıyoruz ki teröre inat bir ve beraber olacağız. Devlet terörle mücadele ederken bu mücadelenin sivil ayağını bizim oluşturmamız gerekiyor. Hükümetimize, devletimize yardımcı olmanın bir yolu da budur. Millet olmanın da yolu budur. Ecdadımız da böyle yapmış.” diye konuştu.

Erbaa’da 18 STK nın bir araya gelerek kardeşlik üzerine böylesi bir girişimde bulunmalarının bir milat olacağını belirten başkan Yıldırım bu tür birlikteliklerin destekçileri olacaklarını vurguladı.

Açılış Erbaa Hicret Camii İmam Hatibi Ali Haydar Hoca’nın yapmış olduğu duâ ile son buldu.

Basın açıklaması yapıldıktan sonra 18 sivil toplum kuruluşunun destek verdiği kampanya kapsamında 15 gün boyunca yardımların toplanacağı standın açılışı yapıldı.

*****

Basın Açıklaması Tam Metni:

Kardeşim Bölünürsek Yok Oluruz Bölüşürsek Var Oluruz

Erbaa Sivil Toplum Kuruluşu Platformu Temsilcilerinden Doğu ve Günedodoğu’daki Mağdur Kardeşlerimiz İçin Yardım Çağrısı

Türkiye’de en önemli sorunlardan olan Kürt sorununu ortadan kaldırmak amacıyla başlatılan çözüm sürecinin, kendisini Kürtlerin tek temsilcisi olarak gören faşist ve Kürt ırkçısı zorba PKK terör örgütü tarafından sabote edilmesinin ardından, örgütün şehirlere taşıdığı hendek siyaseti, bölgedeki Kürt halkının yıllardır sürmekte olan acı ve sıkıntılarını katmerleştirmiş durumda.

PKK ve zihniyetinin tek sorumlusu olduğu hendek siyasetinin sonucu kaçınılmaz olarak ortaya çıkan çatışmalar neticesi, başta Sur, Yüksekova, Cizre olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde binlerce aile evlerini, şehirlerini terk etmek zorunda kaldı. Bölgede iş yerleri kapanan, eğitimlerine devam edemeyen kardeşlerimiz mağdur durumda. Bu konuda öncelikli olarak devletimize görev düşmekte ise de, halkımıza da büyük sorumluluk düşmektedir. Halkımız PKK terörünün evlerinden ettiği, aç ve yoksul duruma düşürdüğü bölge halkına kardeşlik elini uzatmak, onların yaralarına karınca kararınca merhem olmak, hem de onların sıkıntılarını paylaştığını göstermek, Kürt halkıyla sorunu olmadığını, sorununun PKK ve zihniyeti ile olduğunu bu şekilde ortaya koymak durumundadır.

Erbaa'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları olarak hedefimiz:

* Doğu ve Güneydoğu'da mağdur olan halkın günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek gıda yardımında bulunmak.

* Güvenlik güçlerinin düzenlemiş olduğu terör operasyonları kapsamında bölgede oluşan olumsuz şartların bertaraf edilmesi.

* Bölgedeki birlik ve beraberliği terör örgütü propagandasından korumak.

* Sosyal hayatı daha hızlı organize edebilecek mekanizmaların oluşmasını sağlamak.

* Doğudaki kardeşlerimize batıda yaşayan kardeşlerinin desteklerinin gösterilmesi.

* Teröre destek vermeyen doğu halkının Türkiye'nin bir parçası olduğunu göstermek.

Bu amaçla İHH–İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezinin Türkiye genelinde 2 bini aşkın Sivil Toplum Kuruluşu’yla beraber “Kardeşim–Birayê Min”sloganıyla düzenlediği, doğu ve güneydoğuda PKK teröründen zarar gören Kürt kardeşlerimize yönelik yardım kampanyasına Erbaa Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak bizler de destek veriyor, sizleri de Doğu ve Güneydoğu'daki mağdur kardeşlerimize destek olmaya, bu şekilde Ümmet kardeşliğimizi ortaya koymaya çağırıyoruz.

“Kardeşim–Birayê Min” kampanyasına destek olmak için temsilciliklerimize müracaat ederek makbuz karşılığı veya banka hesap numaramız ile bağışta bulunabilirsiniz. Yapacağınız bağışlarla oluşturacağımız insani yardımları bizzat bölgeye götürerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı planlıyoruz.

Yüce Allah yardımlarınızı dünyevi ve uhrevi kurtuluşumuza vesile kılsın inşaallah.

Platform tarafından temin edilmesi planlanan gıda listesi şunlardan oluşmaktadır:

1. Makarna

2. Fasulye

3. Pirinç

4. Sıvı Yağ

5. Çay

6. Şeker

7. Mercimek

8. Un

9. Bulgur

10. Yumurta

11. Zeytin

12. Reçel

13. Bebek Maması

Gıda malzemelerinden oluşan en az 1 adet tırın bölgede faaliyet gösteren Diyarbakır İslami STK Platformu’na teslim edilmesi hedeflenmektedir.

*****

Banka Hesap Numarası:

Amasya İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği Türkiye Finans Amasya Şubesi

IBAN: TR52 0020 6001 9102 6804 9700 01

Hesap No: 2680497-1

*****

Güneydoğu Yardım Kampanyası Kapsamında Oluşturulan Erbaa STK Platformu Üyeleri:

1. Amasya İHH

2. Erbaa İHH

3. Erbaa Genç İHH

4. Hayrat Vakfı

5. Hizmet Vakfı

6. Hicret Derneği

7. Hacegan Derneği

8. Din Görevlileri Derneği

9. MEMUR-SEN

10. Altınoluk Derneği

11. Erbaa Belediyesi Gençlik

12. Erbaa AK Parti İlçe Teşkilatı

13. Erbaa Ticaret Odası

14. Erbaa Esnaf ve Sanatkarlar Odası

15. Anadolu Gençlik Derneği

16. Üniversite Kulüpleri

17. Ensar Vakfı

18. Erbaa İmam Hatip Mezunları Derneği

img_1032.jpg

img_1040.jpg

img_1043.jpg

img_1049.jpg

img_1054-001.jpg

img_1067.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum