1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ENDONEZYA

  4. Endonezya’da Arakanlı Müslümanlar İçin Gösteri Düzenlendi
Endonezya’da Arakanlı Müslümanlar İçin Gösteri Düzenlendi

Endonezya’da Arakanlı Müslümanlar İçin Gösteri Düzenlendi

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da, Myanmar’ın Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) yapılan zulüm protesto edildi.

A+A-

Myanmar’ın Cakarta Büyükelçliği önünde toplanan Endonezyalılar, “Burma’da Müslümanları öldürmeye son verin”, “Burma’daki soykırımı durdurun”, “Arakanlı Müslümanları koruyun”, “Rohingyalara saygılı ve onurluca davranın” yazılı pankartlar taşıdı.

Endonezya İslam Topluluğu Forumu üyesi Abdul Zebar, Myanmar’da yaşayan Arakanlı Müslümanlara yapılan zulmün sona ermesi gerektiğini belirtti. Zebar, “Myanmar’daki zulüm nedeniyle Müslüman kardeşlerimiz ülkelerini terk etmek zorunda kalıyor. Biz Müslümanlar olarak kardeşlerimize her zaman sahip çıkmaya hazırız. Onlar için dua ediyoruz. Tepkimizi göstermek için burada toplandık ve Myanmar hükümetini protesto ediyoruz” dedi.

Büyükelçilik önünde toplanan kalabalık grup salavat getirip Myanmar hükümeti aleyhine sloganlar attı.

Bu arada, insan kaçakçılarının Malezya ve Tayland’da iş bulma vaadiyle kandırarak açık denizde terk ettiği ve Endonezya hükümeti tarafından kabul edilerek Açe bölgesine yerleştirilen Rohingyalı mültecilerin her birinin bir dram hikayesi var.

Henüz 4 aylık olan Muhammed Yakup Ali, annesinin karnında Myanmar’dan başlayan kaçış yolculuğu sırasında, okyanusta yol alan geminin içinde dünyaya gelmiş. Açe bölgesindeki Kuala Langsa Kampında 4 aylık çocuğuyla yaşam mücadelesi veren Arakanlı anne Rukiye Hatun, “Okyanusun ortasında doğum yaptım. Bebeğim Muhammed ile birlikte açlık ve susuzlukla mücadele ettik” dedi.

Arakanlı bir başka kadın mülteci Manu Ricvana ise gemide annesini, babasını ve iki kardeşini kaybeden iki kardeşe sahip çıkarak annelik yapıyor.

“Onları Allah’ın emaneti olarak aldım ve Allah güç verdiği sürece de bakacağım” diyen Manu Ricvana, Myanmar’da çok büyük işkencelere maruz kaldıklarını belirterek, “Bundan sonra kesinlikle Myanmar’a dönmeyi düşünmüyorum” diye konuştu.

Diriliş Postası

HABERE YORUM KAT