1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Dünya Basını Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığını Nasıl Gördü!
Dünya Basını Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığını Nasıl Gördü!

Dünya Basını Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığını Nasıl Gördü!

Başbakan Erdoğan'ın resmi olmayan sonuçlara göre 12. Cumhurbaşkanı seçilmesi dünya basınında geniş yer aldı.

A+A-

die_welt329aa934.jpg

Başbakan Erdoğan'ın resmi olmayan sonuçlara göre 12. Cumhurbaşkanı seçilmesi Avrupa basınında da geniş yer aldı. Alman basını, seçime ilişkin haberleri ve sonuçları kısa aralıklarla okuyucularına duyurdu. Spiegel Online internet sitesi manşetinde yer alan "Erdoğan'ın zaferi" başlıklı haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim sonuçlarının açıklanmasına az bir zaman kala zaferini kutlamaya hazırlandığı belirtilerek, "Türkiye güçlü adam için karar verdi" ifadesini kullanıldı. Erdoğan'ın ilk turda cumhurbaşkanı seçimini kazandığını ifade edilen haberde, Türkiye'de cumhurbaşkanının ilk kez halk tarafından seçildiği hatırlatıldı. Haberde, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı görevini daha farklı yapmayı planladığı vurgulandı. Erdoğan'ın ilk turda cumhurbaşkanı seçimini kazandığını ifade edilen haberde, Türkiye'de cumhurbaşkanının ilk kez halk tarafından seçildiği hatırlatıldı. Die Welt gazetesinin internet sitesinde ise Başbakan Erdoğan'ın yüzde 50'den fazla oy alarak seçimi kazandığı ifade edildi. Gazete, Türkiye'de bugüne kadar cumhurbaşkanlığı makamının temsili bir makam olduğunu ancak Erdoğan'ın bunu temsilden daha çok icracı bir makam haline getirmeyi istediği kaydedildi. Haberde, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı görevini daha farklı yapmayı planladığı vurgulandı.

bild0fbdc7f6.jpg

Bild gazetesi de "Sultan Cumhurbaşkanı oldu' başlıklı haberinde Başbakan Recep Tayyip Edoğan'ın yüzde 50'inin üzerinde oy alarak cumhurbaşkanı seçildiğini belirterek, "Türkiye'de cumhurbaşkanlığını favori isim kazandı" yorumu yapıldı. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi de "Erdoğan'ın zaferi" başlıklı haberinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi kariyerinin doruğunda olduğu belirtildi. Haberde, "Halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olan Erdoğan hayatının en önemli amacına ulaştı" ifadesine yer verildi.

bbc59d94912.jpg

İngiliz yayın kurumu BBC'de yer alan haberde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin ilk cumhurbaşkanı seçimini kazandığı, oyların yüzde 52'sini aldığı kaydedildi. 2003 yılından bu yana Başbakan olan Erdoğan'ın cumhurbaşkanının yetkilerini genişletmek istediği belirtilen haberde, "destekçilerinin Erdoğan'a ekonomiyi güçlendirdiği ve Türkiye'nin muhafazakar kesimine söz hakkı verdiği için saygı gösterdiği" belirtildi. Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçimini Ankara'dan izleyen BBC muhabiri Mark Lowen ise "Irak, Suriye ve Ukrayna'daki krizlerin arasında sıkışan ve Batı'nın önemli bir müttefiki olan Türkiye'de kim cumhurbaşkanı seçilirse önemli bir jeopolitik pozisyonda olacaktır" yorumunda bulundu.

financial6457a216.jpg

Financial Times (FT) gazetesi de "Erdoğan cumhurbaşkanı seçimini kazandı" başlıklı haberinde, "Anadolu Ajansı'nın Erdoğan'ı seçimin galibi ilan ettiğini, Erdoğan'ın oyların yüzde 50'sinden fazlasını aldığını, böylece cumhurbaşkanı seçimi için ikinci tura ihtiyaç kalmadığını" bildirdi. Haberde ayrıca, "Ortadoğu ve Avrupa'daki yeri dikkati alındığında bu seçim Türkiye için potansiyel bir dönüm noktası olarak görülüyor" ifadesi yer aldı.

guardian887e16a4.jpg

Guardian gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde de "Bugünkü açık zafer Erdoğan'ın Türkiye'ye hakimiyetini pekiştirecek ve birçok kişinin de gördüğü gibi Erdoğan'ın iktidardaki en zor yılına son verecek" yorumu yapıldı.

le_figaro8ad3a41b.jpg

Fransa basını da Türkiye'deki seçimleri yakından takip etti. Le Figaro gazetesinin internet sitesinde, "12 yıllık iktidar boyunca yıpranan Erdoğan'ın halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı olduğu, Erdoğan'ın cumhurbaşkanının yetkilerini artırmaya yönelik planlarını da saklamaktan çekinmediği" yazıldı.

le_parisienf35af898.jpg

Le Parisien ise 60 yaşındaki Başbakan Erdoğan'ın seçimlerin favorisi olduğuna dikkati çekerken, muhalefet adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ancak yüzde 39 oranında oy alabildiği belirtildi.

afp2e27ee9ba.jpg

AFP de Başbakan Erdoğan'ın seçimden galip ayrılmasının şaşırtıcı olmadığı yorumunda bulundu. Erdoğan'ın tüm eleştirilere rağmen popülaritesini kaybetmediğine işaret edilen haberde, İhsanoğlu'na "büyükbaba" benzetmesi yapıldı. Haberde, "fotojenik gülümsemesiyle akıllarda yer eden" 41 yaşındaki Demirtaş'ın ise beklediği oyu alamadığını kaydetti.

tages_anz8b2b7358.jpg

İsviçre'de yayımlanan Neue Züricher Zeitung gazetesi, oyların salt çoğunluğunu alarak cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Erdoğan'ın bundan sonra elindeki gücü artırabileceğine işaret etti. Gazete, Erdoğan'ın en önemli hedeflerinden birinin yeni bir anayasa yapmak olduğunu yazdı. Tages Anzeiger gazetesi ise "bu seçimin Türkiye tarihinde bir dönüm noktası olduğunu" belirtti. Cumhurbaşkanlığının şu ana kadar temsili bir makam olduğuna işaret eden gazete, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı yetkilerini artıracağını söylediğini kaydetti.

tribune_de6ae2f53e.jpg

Tribune de Geneve gazetesi ise Erdoğan'ın seçim öncesi araştırmalarda da öngörüldüğü gibi cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandığını bildirdi. Erdoğan'ın 2023 yılına kadar cumhurbaşkanı kalabileceğine işaret eden gazete, Erdoğan'ın seçim zaferinin 2013'te Türkiye'de yaşanan pek çok protesto gösterisinin ardından gerçekleştiğini anımsattı.

nosc55b60de.jpg

Seçim sonucunu 'Erdoğan Türkiye’nin cumhurbaşkanı' başlığıyla veren Hollanda yayın kurumu NOS televizyonu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi ilk turda kazandığını bildirdi. Erdoğan’ın yüzde 52 oy alarak seçimi galip bitirdiğine yer verilen haberde, 'Erdoğan yüzde 50’den fazla oy aldığı için seçimin ikinci turuna gerek kalmadı' ifadesi kullanıldı. Haberde, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ise yüzde 39 oranında oy aldığına dikkat çekildi.

el_pas870eb9a8.jpg

İspanya'nın sol görüşlü gazetelerinden El Pais "Erdoğan, Türkiye'deki cumhurbaşkanı seçimlerinde mutlak çoğunluğu elde etti" ifadesini başlığına çıkardı. El Pais, Erdoğan'ın ikinci tura gerek kalmaksızın cumhurbaşkanı olacağını yazdı.

el_mundo3bf07f50.jpg

"Erdoğan ilk turda seçimleri kazanıyor" başlığını atan El Mundo gazetesi de oyların yüzde 50'sinden fazlasını aldığı açıklanan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olacağını belirtti. Diğer gazetelerden ABC, "Erdoğan cumhurbaşkanı seçimini kazanıyor", La Razon "Erdoğan, Türkiye'de cumhurbaşkanı seçimlerini ilk turda kazanıyor", La Vanguardia "Erdoğan, Türkiye cumhurbaşkanı seçimlerini mutlak çoğunlukla kazanıyor" ifadelerini başlıklarına çıkardı.

cbc8357e36e.jpg

Kanada’nın resmi yayın kuruluşu CBC televizyonu, sabah saatlerinden itibaren vermeye başladığı haberlerinde, Türkiye’deki seçime önemli yer ayırdı. Erdoğan’ın, ülke tarihindeki en güçlü liderlerden biri olduğuna yer verilen haberlerde, 'Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde ülkedeki birçok kurumun yöneticilerini atama yetkisine de sahip olacak. Erdoğan’ın ülke anayasasını değiştirme isteği de biliniyor' ifadesi kullanıldı.

politiken16c1285a.jpg

Rusya Politiken gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın seçimi kazandığını duyurarak Erdoğan'ın bu sonuçla ülke yönetimindeki hakimiyetini pekiştirdiğini yazdı. Muhalefetin otoriterlik ve padişah olmak istediği eleştirilerinde bulunduğunu yazan gazete, Erdoğan'ın laik kesimin gücünü kırdığını yazdı. Türkiye'de cumhurbaşkanlığının daha önce çok aktif bir makam olmadığını yazan Politiken, Erdoğan'ın bundan daha fazla rol oynayacağına yer verdi.

soira90aedbc.jpg

Fransızca yayımlanan Le Soir gazetesi, "seçim zaferi şahsi başarısı" olan Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin "en çok iz bırakan liderleri" arasına gireceğini yazdı. Haberde Recep Tayyip Erdoğan'ın, cumhurbaşkanlığı döneminde Türkiye'nin dizginlerini tutmaya devam edeceği sinyalini çok önceden verdiği ve bu doğrultuda anayasa değişikliği ile yetkilerini artırmak istediği belirtildi. Gazete, "Erdoğan rakiplerini kolayca saf dışı bıraktı" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT