1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Direnişçiler Halep'in Merkezini Almak İçin Operasyonlar Başlattı
Direnişçiler Halep'in Merkezini Almak İçin Operasyonlar Başlattı

Direnişçiler Halep'in Merkezini Almak İçin Operasyonlar Başlattı

Halep'te direniş güçleri Halep kent merkezinin kontrolünü ele geçirmek için operasyonlarını yoğunlaştırdı.

A+A-

Direniş güçlerinden Birinci Alay'ın (Fevcu'l Evvel) saha komutanlarından Ebu Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kent merkezinin kontrolünü sağlamak için eski Halep bölgesinde operasyonları yoğunlaştırdıklarını ve bölgede rejim güçlerinin bulunduğu yerlere "cehennem" topları ve hafif silahlarla saldırılar düzenlediklerini söyledi. 

Rejim güçlerini Eski Halep bölgesinden kent merkezine doğru püskürttüklerini ifade eden Hüseyin şunları kaydetti: "Eski Halep'te stratejik öneme sahip Beşir Paşa Camisi ve çevresindeki hanların denetimi sağlayarak Şam yönetimine bağlı güçleri kent merkezine doğru püskürttük. Taraflar arasında valilik binası çevresinde yoğun çatışmalar devam ediyor."

"Esed güçleri Halep'te tarihi yapılara zarar verdi"

Rejim güçlerinin eski Halep bölgesinde karargah olarak kullandığı cami, han ve çarşılardan çekildiği sırada bu tarihi yapılara zarar verdiğini söyleyen Hüseyin, "Esed güçleri,  Direnişçilerin eline geçmemesi için tarihi yapıların bir kısmını yıktı, bir kısmını ise içine yerleştirdiği patlayıcılarla havaya uçurdu" ifadelerini kullandı.

Bölgedeki tarihi kalenin de rejim güçleri tarafından karargah olarak kullanıldığına işaret eden Hüseyin, "Rejim güçleri başta kentin simgesi olan tarihi Emevi Camisi olmak üzere eski kent bölgesindeki han ve tarihi çarşıları ağır silahlarla yerle bir etti. Mabetlere saygıları da yok. Karargah olarak kullandıkları camilerde içki şişeleri bulduk" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum