1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çin’de Deprem: 70 Ölü, 600 Yaralı
Çin’de Deprem: 70 Ölü, 600 Yaralı

Çin’de Deprem: 70 Ölü, 600 Yaralı

Çin'de meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde, ilk belirlemelere göre en az 70 kişi öldü, 600 kişi yaralandı.

A+A-

Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde en az 70 kişinin öldüğü, 600'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi. Bazı kaynaklar ise ölü sayısını 100 olarak verdi.

Çin Deprem Ağları Merkezi, yerel saatle 08.02'de merkez üssü Sıçuan eyaletinin Yaan kentine bağlı Luşan kasabasında 7,0 büyüklüğünde deprem olduğunu duyurdu.

Bölgede artçı sarsıntıların devam ettiği belirtildi.

Çin Komünist Partisi yetkilisi Xu Mengjia, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, 70 kişinin hayatını kaybettiğini, ölü sayısının artabileceğini belirtti. Deprem, yerel saatle 08.02'de Ya'an şehrinin Lushan kasabasında, yerin 13 kilometre altında oluştu. 

Görgü şahitlerinin yaptığı açıklamada, deprem merkezine 140 kilometre uzaklıktaki eyalet merkezi Chengdu'da halkın 20 saniye süren deprem anında panikle dışarı çıktığı ve sokaklarda endişeyle beklediği belirtildi. Chengdu, Chongqing ve Mianyang şehirlerinde binaların camlarının kırıldığı, küçük çapta hasar oluştuğu belirtildi.

Şinhua ajansı, depremin meydana geldiği Yaan kentinin 1 milyon 530 bin nüfusu olduğu, eyalet başkentinin 140 kilometre ötesinde bulunduğunu, arama kurtarma çalışmaları için bölgeye 2 binden fazla askerin sevk edildiği ve ölü sayısının  artabileceğini duyurdu.

Deprem nedeniyle Chengdu'daki Shuangliu havalimanının da geçici süreyle kapatıldığı, buraya gelen uçakların Chongqing şehrindeki havaalanına acil iniş yaptığı bildirildi. 2008 yılında Sichuan eyaletinde oluşan 8 büyüklüğündeki depremde 100 bine yakın kişi ölmüş ya da kaybolmuştu.

 

HABERE YORUM KAT