1. HABERLER

  2. HABER

  3. Çavuşoğlu, Lavrov İle Belgrad'da Görüştü
Çavuşoğlu, Lavrov İle Belgrad'da Görüştü

Çavuşoğlu, Lavrov İle Belgrad'da Görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Lavrov, AGİT 22. Bakanlar Konseyi toplantısının yapıldığı Kombank Arena'da, yaklaşık 40 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov, Belgrad'da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 22. Bakanlar Konseyi toplantısının yapıldığı Kombank Arena'da bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme, planlandığı üzere Türkiye saati ile 16.30'da başladı ve yaklaşık 40 dakika sürdü. Böylelikle Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından taraflar arasında ilk üst düzey temas gerçekleşmiş oldu.

Rusya'nın "Türkiye ile IŞİD petrol ticareti yapıyor" suçlamaları, Türkiye hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesinin ardından ortaya atılmıştı. Kremlin yönetiminin kontrolündeki medya organlarında yaygın biçimde yer verilen iddialar, uluslararası kamuoyunda inandırıcı bulunmamıştı.  

Rus yapımı kimliği belirsiz bir savaş uçağı, 24 Kasım'da Suriye hava sahasından Türkiye tarafına geçmiş, 10 kez uyarılmasına rağmen ihlali sürdürmesi nedeniyle Türkiye F16'ları tarafından vurulmuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum