Brüksel'de İslamofobi Karşıtı Gösteri

26.10.2014 23:39
Brüksel'de İslamofobi Karşıtı Gösteri
Belçika'nın başkenti Brüksel'de, İslamofobi protesto edildi.

Müslüman Hakları Belçika adlı sivil toplum kuruluşunun öncülük ettiği gösteride Brüksel Adliyesi önünde toplanan grup, yükselen İslamofobi ve ırkçılığın önüne set çekilmesi çağrısında bulundu.

Müslüman Hakları Belçika Başkanı Foaud Benyekhlef, "Barış içinde onurlu bir şekilde yaşamaktan, toplumun parçası olmaktan ve eşit katılımdan başka talebimiz yoktur" dedi.

Benyekhlef, Müslümanlara fiziki saldırılar, ayrımcılık, damgalama ve nefret söyleminin olağanlaştırıldığını ve genelde rapor edilmemesi nedeniyle İslamofobi vakalarıyla ilgili resmi verilerin gerçeği yansıtmadığını belirterek bu sorunun küçümsenmemesi ve sorumlulara karşı harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Protestocular, yaklaşık 1 yıl önce Charleroi kentinde aile içi tartışmanın ardından gözaltına alınan ve karakolda hayatını kaybeden Kuzey Afrika kökenli Tarık Yusuf'un (42) ölüm nedeninin açıklanmasını ve sorumluların yargı önüne çıkarılmasını talep etti.

Belçika'da geçen ay göreve başlayan yeni koalisyon hükümetinde, aşırı milliyetçi Yeni Flaman İttifakı (N-VA) partisinden göçmenlerden sorumlu Devlet Bakanı Theo Francken'in, sosyal medyada Araplara ve Siyahlara yönelik ırkçı mesajları ortaya çıkmıştı.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim