1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Avrupa Birliği'nden Sünnete Yasak
Avrupa Birliğinden Sünnete Yasak

Avrupa Birliği'nden Sünnete Yasak

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, erkek çocuklarının sünnet edilmesini insan haklarına aykırı gören raporu kabul etti.

A+A-

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), 14 yaşına gelmeden ve kendi rızası olmadan erkek çocuklarının sünnet edilmemesini öngören raporu kabul etti.

AKPM üyesi Alman sosyalist parlamenter Marlene Rupprecht tarafından hazırlanan, 'çocukların fiziksel bütünlük hakkı taşımalarına' ilişkin rapor ve buna bağlı karar tasarısı tartışılarak kabul edildi. Rapor için yapılan oylamada, 19 'hayır'a karşılık, 77 parlamenter 'evet' dedi.

Üye ülkelerden, çıkartacakları yasalarla kız çocuklarının sünnet edilmesini kesinlikle yasaklamaları istenen raporda, erkek çocuklarının ise 14 yaşına gelmeden ve rızası olmadan sünnet edilmelerine karşı çıkılması istendi.

Sünnet durumunda ise bunun mutlaka çocuk cerrahları veya ürologlar tarafından yapılması şartı getirilen raporda, 'erkek çocukları için sünnetin insan hakları ihlali teşkil ettiği iddiası' yer aldı.

AKPM Türkiye Heyeti Başkanı AK Parti Sivas Milletvekili Nursuna Memecan, raporu 'sorumsuz, tehlikeli, ve tahrik edici' olarak niteledi. Asırlardır Müslüman ve Musevilerin erkek çocuklarını sünnet ettirdiğini hatırlatan Memecan, sünnetin tehlike ve sorun yaratacağı yönünde hiçbir somut bilimsel rapor ve çalışma olmadığını hatırlattı.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum