1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Andımızın Kaldırılması Yetmez...
Andımızın Kaldırılması Yetmez...

Andımızın Kaldırılması Yetmez...

"Andımız"ın kaldırılması bir başlangıç olup, asla yeterli değildir ve bir süreç içerisinde mutlaka devamı getirilmelidir. Bu meyanda süreç içerisinde atılması elzem olan adımlar vardır.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

> Atatürkçülük Resmi İdeoloji Olmaktan Çıkarılmalı ve Atatürk Algısından Mustafa Kemal Algısına Geçilmesi Sağlanmalı

> Tüm Heykeller, Büstler ve Tablolar Kaldırılmalı

> İnkılap Tarihi Kaldırılıp, Tarafsız Yaklaşımla Cumhuriyet ve Yakın Tarih Dersi Konmalı

> Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Kaldırılıp, Ayrı Ayrı Genel Din Kültürü ve Genel Ahlak Bilgisi Dersleri Konmalı

> Ders İçerikleri Gözden Geçirilmeli; Tüm Dersler İdeolojisiz ve Tarafsız İçerikte Hazırlanmalı

> İstiklal Marşı ve Bayrak Kutsallar Değil, Devletin Varlık ve Egemenliğinin Sembolüdürler

> Ruhban Okulu Açılsın, Ayasofya Müzeden Tekrar Camiye Çevrilsin

MUSTAFA SİEL yazdı:

"Andımız"ın Kaldırılması Yetmez, Ayasofya Yeniden Cami Olmalı

Son açıklanan demokrasi paketinden ilköğretimden Andımızın tamamen kaldırılması kararı çıktı ve hızla uygulandı. Hem ulusolcu ve hem de milliyetçi çevrelerden büyük tepki gören eğitim alanında ki bu adım, bir başlangıç olarak elbette önemli. Lakin sadece bir başlangıç olup, asla yeterli değildir ve bir süreç içerisinde mutlaka devamı getirilmelidir. Bu meyanda süreç içerisinde atılması elzem olan adımlar kanaatimce şunlar olmalıdır.

Atatürkçülük Resmi İdeoloji Olmaktan Çıkarılmalı ve Atatürk Algısından Mustafa Kemal Algısına Geçilmesi Sağlanmalı

İnsanlarımızın bir kısmının olumlu, bir kısmınınsa olumsuz baktığı Mustafa Kemal tarihte yaşamış önemli kişilerden biridir, lakin tarihimizin her şeyi ve hiç kimsenin her şeyi değildir. Böyle düşünenlerin olması elbette mümkündür. Lakin bu kendilerini bağlar ve böyle düşünmeyenlere kendi görüşlerini dayatmaları asla kabul edilemez.

Bu nedenle, mitleştirilen Atatürk imajı bunu gönülden benimseyenlere bırakılarak, tarihte yaşamış Mustafa Kemal objektif olarak ortaya konulmalı; hiç kimse tarihte yaşamış önemli bir kişi olan Mustafa Kemal'i, adeta ilahlaştırılmış insanüstü bir varlık olarak tanımlanan Atatürk olarak görmeye ve kabullenmeye zorlanmamalıdır.

Devlet Atatürkçülük ideolojisinden tamamen sıyrılmalı, anayasa, yasalar ve tüm mevzuattan Atatürkçülük ideolojisi ile ilke ve inkılapların bağlılık zorunluluğu kaldırılmalıdır. Devlet eğer cumhuriyet ve demokrasi ile yönetildiği iddiasında samimi ise, bu iddialarının gereğini yerine getirecek bir yönetim tarz ve uygulamasına mutlaka geçmelidir.

Kamusal alanda ve devlet kurumlarında kimse Atatürkçü olmak zorunda olmamalı, bunu ifade etmeye ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalmaya dair milletvekilliği, memuriyet, askerlik ve çeşitli alanlarda yemin etme zorunluluğu kaldırılmalıdır.

Tüm Heykeller, Büstler ve Tablolar Kaldırılmalı

Mitleştirilen Atatürk'ü temsil eden, başta okullar olmak üzere tüm devlet kurum ve kuruluşlarındaki ve kamusal alanlardaki Mustafa Kemal'e ait tüm heykel, büst ve tablolar kaldırılmalıdır.

Kişi ya da özel kuruluşlar bunlardan istedikleri kadar edinip kendi özel alanlarında sergileyip, asabilirler. Lakin bu uygulamanın halkın tamamına ve devlet eliyle dayatılmasından mutlaka vazgeçilmeli, zaman zaman adeta tapınma havası oluşturan tüm törenlerden vaz geçilmeli ve bu törenlerin odağı olan tüm heykel, büst ve tablolar tüm kamusal alanlardan kaldırılmalıdır.

Aynı işlevi gören sınıflardaki ve ders kitaplarındaki Atatürk Resimleri İle Gençliğe Hitabe kitaplardan çıkarıldığı gibi, Okul ve Kurslardaki Atatürk Köşeleri de kaldırılmalıdır

İnkılap Tarihi Kaldırılıp, Tarafsız Yaklaşımla Cumhuriyet ve Yakın Tarih Dersi Konmalı

İnkılap Tarihi Mustafa Kemal'i mitleştirerek Atatürk haline getirmek ve her şeyimiz olduğunu tarihi açıdan ispatlamak üzere ihdas edilmiş bir ders olup, bu ders kaldırılarak yerine mümkün olduğunca tarafsız Osmanlı, Cumhuriyet ve Yakın Tarih dersleri konmalıdır. Zira Osmanlı tarihini doğru bilmeden Cumhuriyet tarihi ile yakın tarihi doğru anlamak mümkün değildir.

Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Dersi Kaldırılıp, Ayrı Ayrı Genel Din Kültürü ve Genel Ahlak Bilgisi Dersleri Konmalı

Genel Din Kültürü dersi İslam dâhil mevcut tüm din, Alevilik dâhil mevcut tüm mezhep ve ekollerin ana hatlarıyla tanıtıldığı zorunlu bir ders olarak yeniden düzenlenmeli. Genel Ahlak Bilgisi dersi de, tüm dinlerin ve insanlığın ortak temel ahlaki değerlerinin tanıtıldığı zorunlu bir ders olmalı; lise, üniversite ve kamu personeli giriş imtihanlarında bu derslerden soru sorulmalıdır. (...)

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum