Afganistan’da İran Karşıtı Gösteri

07.05.2015 12:10
Afganistan’da İran Karşıtı Gösteri
Başkent Kabil'de toplanan yüzlerce kişi İran’ın ülkede kültür, din ve medya alanlarında müdahalede bulunduğunu iddia ederek, İran karşıtı gösteri düzenledi.

Başkent Kabil’de toplanan çok sayıda kişi ülkede İran’ın kültür, din ve medya alanında müdahalede bulunduğunu belirterek, İran aleyhtarı gösteri düzenledi.

Şehrinev Parkında toplanan bir araya gelen göstericiler, İran’ın Kabil büyükeçiliğine doğru yürüyerek, "İran ülkemizde müdahale etmesin", "Biz Kabil’de İran elçiliğini istemiyoruz" şeklinde sloganlar attı.

İran'ın, Afganistan'da kültür, din, medya yanı sıra farklı alanlarda ülkeye müdahalede bulunduğunu iddia eden göstericiler, İran’ın desteklediğini öne sürdükleri medya gruplarının ülkede nifaka yol açtığını söyledi.

Göstericilerden Ahmet Yakup yaptığı açıklamada, "İran, ülkemizde bazı Afgan işbirlikçileri ile medya kurumları açmış ve Afganların birliğini tehdit etmek için her gün programlar yapıyor. Afgan militanlarını silah desteği veriyor ve birçok kirli işleri yapıyor. İran’ın müdahaleleri ülkemiz ve bölgenin güvenliği için büyük bir tehdit, biz Afganistan’ın işlerine İran müdahalelerine son verilmesini ve İran ile diplomatik ilişkilerin bitirilmesini istiyoruz" dedi.

Protestoculardan Gül Ahmad ise, "İran ve desteklediği belli Afgan kurumlar bizim kültürümüzü ve değerlerimizi değiştirmeye çalışıyor, kendi Afgan ajanlarının yardımı ile ülkemizde ayrımcılığa yol açıyor. Biz artık İran’ın kültürel ve istihbarat nüfuzunun önlenmesini istiyoruz" diye konuştu.

Göstericiler daha sonra yanlarında getirdikleri İran bayrağını yakarak, taleplerinin hükümet tarafından karşılanmaması halinde protestolarını sürdüreceklerini belirterek, olaysız biçimde dağıldılar. 

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim