1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. ABD ile İran 30 Haziran'da Anlaşmayı İmzalayacak
ABD ile İran 30 Haziran'da Anlaşmayı İmzalayacak

ABD ile İran 30 Haziran'da Anlaşmayı İmzalayacak

Hamid Baidinejad, Avusturya’nın başkenti Viyana’da devam eden nükleer müzakerelerde nihai anlaşma metni üzerinde çalışmaya başladıklarını ve yol haritasının belirlendiğini söyledi.

A+A-

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve nükleer müzakereci Hamid Baidinejad, Avusturya’nın başkenti Viyana’da devam eden nükleer müzakerelerde nihai anlaşma metni üzerinde çalışmaya başladıklarını ve yol haritasının belirlendiğini söyledi.

İran devlet televizyonuna konuşan Baidinejad, Viyana'da dün başlayan nükleer müzakerelerin 17'nci turunda nihai anlaşma metni üzerinde çalışmaya başladıklarını belirterek, müzakerelerde ortak eylem planı ve bundan sonraki yol haritasının da belirlendiğini söyledi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Abbas Arakçi, Avrupa Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Helga Schmidt ve uzmanların katıldığı bir görüşme gerçekleştirildiğini aktaran Baidinejad, bu görüşmenin ardından nihai anlaşma metninin yazılmasının resmen başladığını belirtti.

Nükleer müzakerelerin bu turundaki gündeminde İran'a uygulanan yaptırımların ele alınıp alınmayacağı sorusuna Baidinejad, şöyle cevap verdi:

"Yaptırımlar hakkındaki konuların bir kısmının daha ayrıntılı ve bizim açımızdan daha açıklayıcı olması gerektiği için yaptırımların kaldırılması süreciyle ilgili detaylar da doğal olarak gündemimizde yer alıyor. Bu konu temel önceliklerimizden olduğu için, yaptırımların kaldırılması ile ilgili detayların olabildiğince fazla bir şekilde metne dökülmesini bekliyoruz."

Nihai anlaşma 30 Haziran'da

Nükleer müzakerelerde İran ve Batı ülkeleri arasında ‘siyasi çerçeve anlaşması’ 2 Nisan’da sağlandı. Anlaşmanın taslağı yazılmaya başlanacak ve tüm şartlar yerine getirilirse 30 Haziran’da nihai anlaşma imzalanacak.

ABD Başkanı Barack Obama varılan anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu iyi ve tarihi bir uzlaşmadır. Eğer nihai bir anlaşma sağlanırsa dünya daha güvenli bir hale gelecek. İran'ın artık nükleer silah elde etme fırsatı olmayacak. Eğer İran anlaşmaya uyarsa İran'a yönelik ABD ve BM yaptırımları aşama aşama kalkacak, aksi olursa yaptırımlar tekrar yürürlüğe girecek" demişti.

İsviçre'nin Lozan kentinde 2 Nisan'da varılan anlaşma sonrası anlaşma metnini yazmak için dün dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde Viyana'da yeniden bir araya gelen taraflar, bugün de görüşmelere devam ediyor.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT