1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Abbas, Batı Yaka'da Üniversite Seçimlerini Durdurdu
Abbas, Batı Yaka'da Üniversite Seçimlerini Durdurdu

Abbas, Batı Yaka'da Üniversite Seçimlerini Durdurdu

Haaretz: "Birzeit Üniversitesi'ndeki Seçim Sonuçları Siyasi Deprem"

A+A-

İşgal rejiminde yayınlanan Haaretz, Ramallah'taki Birzeit Üniversitesi'nde geçen hafta yapılan Öğrenci Konseyi seçimleri sonuçlarının Filistin sokağının genel mizacını yansıttığını söyledi.

Haaretz gazetesi, yayınladığı konuyla ilgili haberde, Birzeit Üniversitesi Öğrenci Konseyi seçimlerini İslami Direniş Hareketi (Hamas)'ın öğrenci kolu İslami Kitle'nin kazanmasının siyasi gündemi meşgul ettiğini ve Siyonist gözlemcilerin sonuçları siyasi deprem olarak nitelendirdiklerini ifade etti.

Haberde, Birzeit Üniversitesi Öğrenci Konseyi seçimleri sonuçlarının bazı gözlemciler tarafından da Batı Yaka'daki genel mizacın değişmesi olarak nitelendirildiği bildirildi.

Birzeit Üniversitesi'nde Çarşamba günü yapılan seçimlerde Hamas Hareketi öğrenci kolu Öğrenci Konseyi'nin toplam 51 sandalyesinden 26'sını kazandı. Fetih Hareketi'nin öğrenci koluysa sadece 19 sandalye kazanabildi.

Bu arada, Birzeit Üniversitesi'ndeki seçimlerde olduğu gibi diğer üniversitelerde de Hamas'ın kazanabileceği korkusuyla Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın üniversite öğrenci konseyleri seçimlerini durdurduğu ifade edildi.

Hamas: "Fetih, Birzeit Üniversitesi'ndeki Seçim Sonuçlarını Kabullenemedi"

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Filistin Yönetimi'ne bağlı Koruyucu Güvenlik biriminin Birzeit Üniversitesi Öğrenci Konseyi Hazırlık Komitesi'ndeki İslami Kitle temsilcisi Cihad Selim'i gözaltına almasını kınadı.

Hamas Hareketi, dün akşam (26 Nisan Pazar) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Cihad Selim'in gözaltına alınmasının Fetih Hareketi'nin ve Batı Yaka güvenlik birimlerinin İslami Kitle'nin oyların yüzde 50'sinden fazlasını aldığı Birzeit Üniversitesi Öğrenci Konseyi seçimlerinden çıkan sonucu kabullenemediklerini gösterdiğini söyledi.

Uzlaşı hükümeti başkanı Rami El-Hamdallah'ı, Birzeit Üniversitesi Rektörü'nü ve diğer ilgili tarafları bu saçmalığa bir son verilmesi için duruma müdahale etmeye davet eden Hamas Hareketi, üniversite öğrencilerinin Koruyucu Güvenlik ve Genel İstihbarat birimlerinin ihlallerinden korunmasını, İslami Kitle temsilcisinin ve diğer siyasi tutukluların derhal serbest bırakılmasını istedi.

Hamas Hareketi, bildirinin sonunda Fetih Hareketi'ni Öğrenci Konseyi seçim sonuçlarını kabullenmeye, Batı Yaka'daki dışlayıcı politikalarından vazgeçmeye, Birzeit ve Politeknik üniversitelerinde yapılan seçimlerden çıkan ve Hamas'ın güçlü olduğunu gösteren mesajları iyi okumaya davet etti.

FİEM

HABERE YORUM KAT

1 Yorum