1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. “500 Binden Fazla İsrailli Filistin Topraklarına Yerleşti”
“500 Binden Fazla İsrailli Filistin Topraklarına Yerleşti”

“500 Binden Fazla İsrailli Filistin Topraklarına Yerleşti”

BM Genel Sekreteri Ban, “Onlarca yıldır devam eden yerleşim birimi kurma politikası sonucu 500 binden fazla İsrailli, işgal altındaki Filistin topraklarına yerleşti. Bu durum Filistin Devleti’nin kurulması hedefine tamamen zıttır.” dedi.

A+A-

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, işgalci İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarına yerleşim birimi kurma politikası sonucu onlarca yıl içinde 500 binden fazla İsraillinin buralara yerleştiğini kaydederek, “Bu durum Filistin Devleti’nin kurulması hedefine tamamen zıttır.” dedi.

AA’da yer alan habere göre Ban, BM Güvenlik Konseyi'nde gerçekleşen “Ortadoğu ve Filistin Sorunu” başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada, işgal rejimi İsrail'in, Filistin topraklarındaki işgalini ve yeni yerleşim birimi kurmasının etkilerini değerlendirdi.

Oslo Anlaşması'nın üzerinden 23 yıl geçtiğini vurgulayan Ban, anlaşmanın hedeflerinden gittikçe uzaklaşıldığını ve illegal yerleşimlerin yayılmasının sürdüğünü kaydederek, “Şiddet ve yeni yerleşim birimlerinin kurulmaya devam etmesi, iki devletli çözüm hedefi yerine tek devlet realitesini getiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ban, sâdece son iki haftada işgal altındaki Batı Şeria'da 463 yeni ev planının kabul edildiğini belirterek, “Onlarca yıldır devam eden yerleşim birimi kurma politikası sonucu 500 binden fazla İsrailli işgal altındaki Filistin topraklarına yerleşti. Bu durum Filistin Devleti'nin kurulması hedefine tamamen zıttır.” ifadelerini kullandı.

İşgalci İsrail’in başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yeni yerleşim birimi kurulmasına karşı olanları “etnik temizlik destekçileri” olarak nitelendirdiğini kaydeden Ban, “Bu, çok çirkin ve kabul edilemez bir beyandır. Şunu açıkça ifade etmek istiyorum; işgal altında bulunan topraklardaki yerleşimler, uluslararası hukuka göre illegaldir. İşgal ve baskı sona ermelidir.” diye konuştu.

Gazze’deki Durum

Ban Ki-mun, Gazze'deki duruma da değinerek, buradaki insanî durumun çok kötü olduğunu söyledi.

Gazze’deki 1,9 milyon kişiden 1,3 milyonunun yardıma ihtiyaç duyduğunu anlatan Ban, Gazze'ye sağlanan yardımların azaldığını, BM’nin Filistinlilere yardım ulaştırdığı kurumun (UNRWA) finansal sorunlar yaşadığını bildirdi.

Gazze’deki ablukanın etkilerine de değinen Ban, “Gazze'nin dış dünyaya kapalı olması, zaman ayarlı bomba gibi her an patlayabilecek bir ortam oluşturuyor. Yaşanan mahrumiyetler yaklaşık 2 milyon Gazzelinin hayal ve arzularını boğuyor. Bu da istikrarsızlık ve aşırılığı besliyor.” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT