1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. 13 Parti 20 TV, 18 Gazete Kimi Destekliyor?
13 Parti 20 TV, 18 Gazete Kimi Destekliyor?

13 Parti 20 TV, 18 Gazete Kimi Destekliyor?

Medya desteği yok denilerek bir algı operasyonu yapılan Ekmeleddin İhsanoğlu'nun arkasındaki güç ne kadar?

07 Ağustos 2014 Perşembe 19:39A+A-

A Haber'in yorumu:

Cumhurbaşkanlığı seçim yarışında Başbakan Erdoğan'ın rakipleri 13 partinin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP adayı Selahattin Demirtaş olmuştu. 'Çatı aday' İhsanoğlu'nun yürüttüğü seçim kampanyasının perde arkası aralandığında İlginç sonuçlarla karşılaşıldı. Başbakan Erdoğan, seçimlere AK Parti örgütünün desteği ile girerken, 5 partinin ortak adayı olarak başlayan Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek irili ufaklı bazı partilerin katılımıyla 13'e çıktı.

Ekmeleddin İhsanoğlu gittiği bütün illerde seçim çalışmalarını 13 partinin örgütlerinin ortak çalışmasıyla yürütüyor. İşte İhsanoğlu'nu destekleyen partiler: Cumhuriyet Halk Partisi - Milliyetçi Hareket Partisi - Demokratik Sol Parti - Liberal Demokrat Parti - Demokrat Parti - Bağımsız Türkiye Partisi - Büyük Birlik Partisi - Devrimci Halk Partisi - Türkiye Sosyalist İşçi Partisi - Doğru Yol Partisi - Kadın Partisi - Halk ve Adalet Partisi - Turk Parti

Hatırlanacağı gibi bazı partilerin İhsanoğlu'na destek kararını yetkili kurullarda görüşmeden alması ise krize neden olmuş bazı partilerde tepki istifaları yaşanmıştı. Parti teşkilatlarına bakıldığında ise şartların hiç de adil görünmediği ve birtakım medya organlarında aynı dilde üretilen manşetlere rağmen 13 partinin desteğini sonuna kadar kullanan 'çatı aday' Ekmeleddin İhsanoğlu'nun imkânlarının rakiplerine göre daha çok olduğu ortaya çıktı.

Ak Parti'nin 81 il ve 961 ilçede parti teşkilatı, İhsanoğlu'nu destekleyen CHP'nin 81 il ve 971 ilçede parti teşkilatı, MHP'nin de 81 il ve 934 ilçede teşkilatlandığı görüldüğünde sadece iki partinin teşkilatları bile AK Parti'nin iki katı... 

13 partinin il ve ilçe teşkilatları da göz önüne alındığında cumhurbaşkanlığı seçimi yarışındaki adaletsiz tablo ortaya çıktı. AK Parti ve Başbakan Erdoğan 81 il ve 961 ilçe teşkilatıyla İhsanoğlu için seferber olan 13 partinin binlerce teşkilatıyla yarıştı. 

Bir de madalyonun diğer yüzüne bakalım.. Bazı basın yayın organlarının Ekmeleddin İhsanoğlu'na kayıtsız şartsız destek içeren manşetleriyle köşe yazarlarının ortak dili dikkatlerden kaçmıyor. İşte bunun bir örneği 6 Ağustos tarihliSözcü Gazetesi'nde yaşandı. Hedef saptırmak için birinci sayfasında Cumhurbaşkanı Adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için "kendi medyası, partizanları var", Ekmeleddin İhsanoğlu için "kendi medyası ve partizanları yok" ifadesi kullanıldı.

Manşetin hemen üzerinde 3 köşe yazarının anons edildiği bölüm ise gazetenin tutarsızlığını gözler önüne serdi. Uğur Dündar, Bekir Coşkun ve Emin Çölaşan "medyası yok" denilen tam 13 partinin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu için yazdıkları yazılarda oy istemekten kaçınmadılar.

***

İhsanoğlu arkasındaki destek 13 partiyle sınırlı değil.. Cemaat ve paralel medya da İhsanoğlu'nu kayıtsız şartsız destekliyor. Cemaat gazeteleri İhsanoğlu adına büyük bir kampanya yürütüyor. Doğan Grubu da İhsanoğlu'nun attığı her adımı manşetlere taşıyarak tarafını belirgin bir şekilde gözler önüne seriyor. İhsanoğlu'nun arkasındaki medya desteği de Başbakan Erdoğan'a kıyasla en az dört kat büyük. 

Bazı siyasetçiler ve medya kuruluşları çarpıtılmış ve tamamen algı operasyonuna yönelik haberlerle kamuoyunu yanıltmak istiyor. Durum böyle olunca A Haber soruyor: Kanal D - CNN Türk - Kanal Türk - Bugün TV - Samanyolu TV - S Haber - Sokak TV - Artı 1 TV - Mesaj TV - Meltem TV - Irmak TV - Bengütürk TV - Halk TV - Fox TV - Cem TV ile Hürriyet – Posta – Sözcü – Taraf – Zaman, Bugün ve Yurt gazetesi kimi destekliyorlar?

HABERE YORUM KAT

4 Yorum