1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yüz Binleri Bulan 2. Dinleme Listesi
Yüz Binleri Bulan 2. Dinleme Listesi

Yüz Binleri Bulan 2. Dinleme Listesi

Dinleme hukuksuzluğu büyüyor. Terör örgütü uydurarak binlerce kişiyi dinlediği ortaya çıkan paralel çetenin, yüksek yargı mensuplarıyla medya patronlarının görüşmelerini de kayıt altına aldığı belirlendi.

28 Şubat 2014 Cuma 12:34A+A-

17 Aralık'ta hükümete yönelik darbe girişimi sonucu ortaya çıkan paralel yapının her geçen gün yeni marifetleri ortaya çıkıyor. İstanbul'da 'Selam' örgütü adı altında binlerce kişiyi dinleyen paralel yapının aynı yöntem Türkiye genelinde de uyguladığı ortaya çıktı. Paralel yapının çeşitli sahte örgüt adları altında yüzbinin üzerinde kişiyi dinlediği tahmin ediliyor.

İL İL DİNLEME MERKEZLERİ

Türkiye'nin her ilinde dinleme yapan örgüt, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu 'terör örgütü yöneticisi' adı altında dinlerken, Adana Valisi Hüseyin Avini Coş'u da durdurulan MİT TIR'larına müdahale etmesini engellemek için dinletti. Pensilvanya güdümlü derin kulağın, bürokratlardan işadamlarına, siyasilerden gazetecilere kadar çeşitli kesimlere uzandığı ifade ediliyor. Yakın zamanda her ilden dinleme listelerinin ortaya çıkacağı ileri sürülürken, listelerde yer alan birçok kritik ismin de herkesi şaşkına çevirmesi bekleniyor.

DİNLEYENLER DOKUNULMAZ

Dinlemelerin yargı dokunulmazlığı kapsamında yapıldığını belirten istihbarat yetkilileri, 'İnanılmaz miktarda insan, mahkeme kararı ile adli ve istihbari olarak dinlenmiş. Hakim dokunulmazlığı nedeniyle şu anda 100 binlerce insan dinlenebiliyor. Polis dinleme istiyor ama sorumlu değil. Yargı da yaptığı eylemden sorumlu tutulmuyor. 7 bin kişiyi dinleyen savcıya da bir şey olmayacak' ifadelerini kullandı. Mahkeme kararıyla yapılan dinlemelerde suç unsuruna rastlanılmaması halinde imha edilmesi gereken tapeler ise paralel yapı tarafından arşivleniyor. Arşivlenen tapeler, yeri zamanı gelince sızdırılıyor. Ya da tapede adı geçenler tehdit ve şantajla 'yola getiriliyor'.

TAPE KAYITLARI OKYANUS ÖTESİNE

Her şehirde kurduğu hücrelerle binlerce kişiyi dinleyen paralel yapı, yurtiçinde biriken kayıtları isme ve konusuna göre tasnif ederek yurtdışına gönderiyor. ABD'nin Detroit, Virginia ve Philadelphia kentlerinde kurulan arşiv merkezlerine yollanan bu kayıtlar, 'şantaj' vakti geldiğinde internete konularak baskı aracı olarak kullanılıyor. Merkezinde Fethullah Gülen'in ikamet ettiği Pensilvanya'nın bulunduğu arşiv üçgeninde Türkiye'deki yüzbinlerce kişiye ait bilgilerin tutulduğu iddia ediliyor.

TAPELERDE KİMLER YOK Kİ!

'Selam Terör Örgütü' isminde uydurma bir grup üreterek binlerce kişiyi dinlediği ortaya çıkan 'derin kulak' skandalının ardı arkası kesilmiyor. Medya, iş dünyası, yargı, polis ve TSK mensuplarını dinleyen paralel yapılanmanın yüksek yargı mensupları ile medya patronlarının görüşmelerini de kayıt altına aldığı ortaya çıktı. Yeni Şafak Yargıtay Onursal Üyesi Kabu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, Anadolu Adliyesi Başsavcısı eski HSYK Üyesi Celal Avar ve Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit başta olmak üzere pek üst düzey bürokrat ve yargı üyesine ilişkin tape kayıtlarına ulaştı. Tapelere göre örgüt, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile Ciner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner'in birbirleriyle yaptıkları sıradan görüşmelerin dahi kaydını tutmuş. '2241345714' numaları bir kayıtta Şahenk ve Ciner'in TMSF ile ilgili görüşmesinin yeralması, medya patronlarına 'paralel şantaj' iddialarını da güçlendirdi.

ŞİKE HAKİMİNE DİNLEME

Dinleme skandalıyla ilgili ortaya çıkan yeni bilgilere göre dinlenen isimler arasında kasım ayında sürpriz bir şekilde Yargıtay 5. Ceza Dairesi Başkanlığı'nı kaybeden Ahmet Ceylani Tuğrul da var. Tuğrul'un adı tapelere yanlışlıkla 'a.tugrulceylan' olarak geçti. Kamuoyu, Ahmet Ceylani Tuğrul'u Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım ile tanımıştı. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da sanıkları arasında olduğu Şike Davası'nın temyiz incelemesini yapacak olan Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin başkanlığını yapan Tuğrul, Şike Davası'nın temyiz duruşmasından kısa bir süre önce yenileme seçimini sürpriz bir şekilde kaybetmiş ve başkanlığa daire üyesi Bahri Demirel seçilmişti. 4 yıl boyunda sözkonusu dairenin başkanlığını yapan Tuğrul'un bir inşaat şirketinin sahibi ile yaptığı görüşme '1874446207' numaralı tapede yer aldı.

OMBUDSMAN DA VAR

Hakkında çok sayıda tape kaydı tutulan isimlerin başında ise Onursal Yargıtay üyesi, Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu geliyor. Türkiye'nin ilk ombudsmanı Ömeroğlu'nun '1823784849' numaları tapede Yorum İnşaat'ın sahibi Osman Ağca ile görüşmesi yer aldı. 17 Aralık'ta gözaltına alınıp serbest bırakılan, ismi daha sonra Zekeriya Öz'ün Dubai tatiliyle ilgili haberler sonrasında Ali Ağaoğlu'ndan Öz adına makbuz istediği iddialarıyla gündeme gelen Osman Ağca'nın, Ömeroğlu'nun ombudsmanlığa seçilmesinin ardından Ömeroğlu onuruna yemek vermesi ve bununla ilgili görüşmeleri tapelerde yer buldu.

Amaç şantaj mı?

Tapelerde Anadolu Adliyesi Başsavcısı Celal Avar'ın yaptığı çeşitli görüşmelerin dinlemeye takıldığı ortaya çıktı. Avar'ın da Yorum İnşaat'ın sahibi Osman Ağca ile yaptığı görüşmelerin tapelere yansıması Zekeriya Öz'ün haberleri sonrası gündeme gelen Ağca'nın yargıdaki ilişkilerini de gündeme getirdi. Osman Ağca'nın Milletvekili Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu ile görüşmeleri de 18530155771 ID numaralı tape kayıtlarına yansıdı. Osman Ağca ile Yargıtay 13. Ceza Daire Başkanı İsmail Rüştü Cirit'n görüşmeleri taplere yansıdı. Yeni Şafak'ın ulaştığı tapelerde bazı bürokrat ile işadamlarının da çeşitli konulardaki görüşmelerinin kayıt altına alındığı görülüyor.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

1 Yorum