1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Yunanistan’da TRT Ekibine Sebepsiz Gözaltı!
Yunanistan’da TRT Ekibine Sebepsiz Gözaltı!

Yunanistan’da TRT Ekibine Sebepsiz Gözaltı!

Yunanistan’da bulunan TRT ekibinin, Yunanistan güvenlik güçleri tarafından sebepsiz yere gözaltına alınarak, 3,5 saat Dedeağaç Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu belirtildi.

15 Temmuz 2018 Pazar 08:57A+A-

TRT muhabiri Fatih Sabuncu, TRT kameramanı Ufuk Karagül ve ulaştırma görevlisi Metin Talu’dan oluşan ekip, Aleksandropolis (Dedağaç) Havalimanı yakınlarında 15 Temmuz yayınları için canlı yayın testi yaptıktan sonra resmî plakalı araçlarıyla kaldıkları otele döndükleri sırada polis tarafından araçları durdurularak, gözaltına alındı.

Üzerlerinde bulunan telefon, cüzdan kimlik gibi özel eşyalarına polisler tarafından el konulan ekip, sevk edildikleri Dedeağaç Emniyet Müdürlüğü’nde 3,5 saat tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

Gözaltı İçin Hiçbir Sebep Gösterilmedi

TRT muhabiri Sabuncu, olayla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yunanistan güvenlik güçleri tarafından hiçbir sebep gösterilmeden sert bir şekilde gözaltına alındıklarını, 3,5 saat boyunca herhangi bir sorgulama yapılmadan polis merkezinde tutulduklarını söyledi.

Sabuncu, “Ben, birçok ülkede görev yaptım, dünyanın en berbat diyebileceğimiz yerinde bile böyle bir muamele görmedim, Bu gözaltına alış şekli ve uygulanan şiddet çok çirkin. Bundan dolayı çok üzüldüm. Bir Avrupa ülkesinde böylesine vahşice davranmalarını hiç yakıştıramadım." dedi.

“Sert Bir Şekilde Ensemize Basarak Araçlara Dayadılar”

Yunanistan polislerine gazeteci olduğunu söylemesine rağmen sert bir şekilde araçtan dışarı alınarak, üstünün arandığını anlatan Sabuncu, şunları kaydetti:

“Herhangi bir soru sormadan kapıları açtılar, ellerimizden telefonları aldılar. Sert bir şekilde ensemize basarak araçlara dayadılar. Cebimizden cüzdanlar, kâğıtlar, notlar ne varsa hepsini aldılar. Sonra her birimizi ayrı araçlara bindirerek, Dedeağaç Polis Merkezi’ne götürdüler. Bu arada, bize herhangi bir sorgu yapılmadı. 3 saat boyunca telefonlarımızdaki bilgileri kendileri kaydettiler. Banka kartlarımızı da aldılar. Banka hesaplarımıza kadar kontrol ettiler.”

“Telefonlarımızda Kayıtlı Şifrelerin Hepsinin Kopyalarını Aldılar”

Telefonlarına el konulduğu için kimseye haber veremediklerini belirten Sabuncu, 3,5 saat sonra serbest bırakıldıklarını dile getirdi:

“Telefonlarımızda kayıtlı şifrelerin hepsinin kopyalarını aldılar. Her birimizi ayrı odalarda tuttular. Telefonlarımız olmadığı için kimseye haber veremedik. 3,5 saat sonra da bunun rutin bir kontrol olduğunu ve amirlerimize bu konuda hiçbir şey anlatmamıza gerek olmadığını söyleyerek, bizi serbest bıraktılar. Aracımızı teslim ettiklerinde otomobilde her şeyin alt üst olduğunu gördük. Hiçbir şey aynı yerinde değildi. Faturalarımız kaybolmuştu.”

HABERE YORUM KAT