1. HABERLER

  2. HABER

  3. EĞİTİM

  4. YÖK Başarı Bursunun Kapsamı Genişletildi
YÖK Başarı Bursunun Kapsamı Genişletildi

YÖK Başarı Bursunun Kapsamı Genişletildi

Yükseköğretim Kurulu’nca, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında 47 lisans programına YÖK Başarı Bursu’nun verileceği bildirildi.

08 Ağustos 2018 Çarşamba 13:15A+A-

Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) yapılan yazılı açıklamada, YÖK Başarı Bursu’nun 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında da devam edeceği, ilk üç sırada yerleşen ve kayıt yaptıran başarılı öğrencilere bursun verileceği belirtildi.

AA’da yer alan habere göre Türkiye’nin kalkınmasının ancak “nitelikli bilgi” ve “nitelikli insan kaynağı” ile mümkün olacağı vurgulanan açıklamada, bursun Temel Bilimler Programları’nda; matematik, fizik, kimya, biyoloji bölümlerine, Ziraat Programları’nda bahçe bitkileri, bitki koruma, bitkisel üretim ve teknolojileri, biyosistem mühendisliği, gıda teknolojisi, hayvansal üretim ve teknolojileri, kanatlı hayvan yetiştiriciliği, organik tarım işletmeciliği, süt teknolojisi, tarım ekonomisi, tarım makineleri ve teknolojileri mühendisliği, tarımsal biyoteknoloji, tarımsal genetik mühendisliği, tarımsal yapılar ve sulama, tarla bitkileri, toprak bilimi ve bitki besleme, tohum bilimi ve teknolojisi, ziraat mühendisliği ve zootekni bölümlerine verileceği aktarıldı.

Orman Programları’nda ise bursun orman endüstrisi mühendisliği, orman mühendisliği, yaban hayatı ekolojisi ve yönetimi bölümlerine verileceği ifade edildi.

Su Ürünleri Programları’nda da balıkçılık teknolojisi, balıkçılık teknolojisi mühendisliği, su ürünleri mühendisliği, su bilimleri ve mühendisliği bölümlerine, Yer Bilimleri Programları’nda ise jeofizik mühendisliği, jeoloji mühendisliği, maden mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, yer bilimleri mühendisliği bölümlerine, veteriner fakültelerine, astronomi ve uzay bilimleri, astronomi ve astrofizik ile uzay bilimleri ve teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren bölümlere verileceği kaydedildi.

2018-2019 eğitim öğretim yılında şartları sağlayan ve 47 lisans programında öğrenim görecek öğrencilere 12 ay boyunca aylık 700 lira burs desteği sağlanacağı aktarıldı.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT