1. HABERLER

  2. HABER

  3. Uzaylı Hoca Fotoğrafları Çekmek İçin İzin Almış
Uzaylı Hoca Fotoğrafları Çekmek İçin İzin Almış

Uzaylı Hoca Fotoğrafları Çekmek İçin İzin Almış

Kamuoyunda ismi 'uzaylı hoca' ya çıkan Prof. Dr. Rennan Pekünlü çıktığı duruşmada ilk savunmasını verdi.

28 Haziran 2012 Perşembe 13:02A+A-

Ege Üniversitesi'nde Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyeliği yaptığı sırada başörtülü öğrencileri fişlemek amacıyla fotoğraflarını çeken ve neticede özel hayatın gizliliği ve eğitim öğretim hakkını engelleme suçlarıyla hakkında dava açılan Prof. Dr. Rennan Pekünlü ilk defa hakim karşısına çıktı.

Hakkında 1 ile 3 yıl arasında ceza talep edilen Pekünlü yaptığı savunmada öğrencilerin fotoğraf çekimi sırasında rızası olduğunu iddia etti.

EÜ Fen Fakültesi Dekanlığı, YÖK Denetleme Kurulu tarafından bir ay görevden men ve maaş cezası verilen Prof. Dr. Pekünlü'ye, hakkında ceza soruşturması açılması için disiplin kurulu aracılığıyla lüzumu muhakeme kararı vermişti. Pekünlü de Danıştay'a kararla ilgili itirazda bulunmuş ancak Danıştay 1. Dairesi, dekanlığı haklı bularak kararı onamıştı. Bu karardan 25 gün sonra Pekünlü, İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim önüne çıktı. Fotoğrafları, başörtülü öğrenciler hakkında altı yedi defa tuttuğu tutanakları desteklemek için öğrencilerin izinleri dahilinde çektiğini öne sürdü. Mağdur öğrenci Fatma Nur Gidal ise kendisine tutanak tutulacağının söylendiğini ancak fotoğrafı çekilirken izninin olmadığını belirtti. Duruşma, şahitlerin dinlenmesi için 3 Temmuz 2012 tarihine ertelendi. 

HABERE YORUM KAT