1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Tuğba Hezer'in Dokunulmazlığının Kaldırılması Talebi
Tuğba Hezer'in Dokunulmazlığının Kaldırılması Talebi

Tuğba Hezer'in Dokunulmazlığının Kaldırılması Talebi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun partisinin milletvekilleriyle gruplar halinde yapmayı planladığı toplantıların ilki gerçekleşti.

02 Mart 2016 Çarşamba 09:22A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu uzun süredir planladığı milletvekilleriyle dar kapsamlı istişare toplantılarına başladı. Bu hafta içinde üç gününü Meclis'te milletvekilleriyle görüşmeye ayıracak olan Davutoğlu ilk etapta, Adana, Osmaniye, Mersin, Adıyaman, Mardin milletvekilleriyle bir araya geldi. Toplantıda AK Parti’nin illerde verdiği sözler, gerçekleşme durumları gibi konuların görüşülmesi planlanmasına rağmen, iktidar milletvekilleri HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını da gündeme taşıdı.

Al Jazeera'nın edindiği bilgiye göre yapılan istişarelerin bir bölümünde bazı milletvekilleri, HDP Van milletvekili Tuğba Hezer'in dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. Milletvekilleri "Toplum vicdanının rahatlatılması için" öncelikle Hezer'in dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini söyledi. Davutoğlu'nun milletvekillerinin sözleri üzerine bir değerlendirme yapmadığı öğrenildi.

Hezer, Ankara'da 17 Şubat'ta gerçekleştirdiği bombalı araç saldırısında 29 kişinin ölümüne neden olan Abdülbaki Sömer için kurulan taziye çadırına gitmişti. Hezer’e tepki AK Parti ile sınırlı kalmadı. MHP milletvekilleri ve birçok CHP milletvekili de bu konuda hemfikir.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, kurulan taziye çadırını ziyaret ettiği ve Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıl dönümündeki konuşması nedeniyle HDP'li vekil hakkında 2 soruşturma başlattı. Tuğba Hezer, "Terör örgütü propagandası yapmak"la suçlanıyor.

'Dokunulmazlık konusunda gereğini yaparız'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın taziyesine giden HDP milletvekili Tuğba Hezer'in dokunulmazlığının kaldırılabileceği mesajını verdimiş ve şunları söylemişti: 

"Milletvekili dokunulmazlığı, Meclis'te bir milletvekili fikrini söylerken baskı altında kalmaması içindir. Dokunulmazlık, herhangi bir suça gerekçe olamaz. Teröre destek varsa dokunulmazlık zırhının arkasına saklanarak suç işleyemez. Meclis dışında kim teröristle işbirliği içinde olup, teröristin taziyesi gibi utanç verici bir şeye katılırsa hukuki işlem takip edilir. Gereken adımları atarız. Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde böyle bir caniye taziye yapılmaz. Bir milletvekili gidip taziyesine katılmaz. Hukuk nezdinde ve parlemento nezdinde adımlar atılır."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum