1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tansu Çiller 28 Şubat'ı Anlatacak
Tansu Çiller 28 Şubatı Anlatacak

Tansu Çiller 28 Şubat'ı Anlatacak

28 Şubat sürecinin hedefindeki Refah-Yol hükümetinin Başbakan Yardımcısı Çiller, postmodern darbe günlerini anlatacak.

04 Eylül 2012 Salı 12:33A+A-

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararlarını istedi. Komisyon Başkanı Nimet Baş'ın geçtiğimiz cuma günü MGK Genel Sekreteri ile yaptığı telefon konuşmasının ardından toplantı kararlarını hazırlayan kurulun, dün itibariyle belgeleri komisyona göndereceği belirtildi. Sözcü İdris Şahin, komisyon olarak 1971 tarihinden itibaren tüm MGK kararlarını istediklerini dile getirdi.

Şahin, komisyonun Meclis'in tatilde olması nedeniyle fiilen çalışmadığını ancak bilgi ve belgelerin geldiğini ve uzmanların bunlar üzerindeki çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi. Şahin, halen yurtdışında olan Refah-Yol Hükümetinin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'in de ekim ayı içinde dinleneceğini belirtti.

DARBE EKONOMİSİ MERCEK ALTINDA

28 Şubat sürecinin en önemli ayaklarından birini oluşturan ekonomik boyutu da komisyon tarafından incelenecek. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) ile kamu bankalarından, 28 Şubat sürecinde verilen ve geri dönmeyen 100 büyük krediyle ilgili bilgi istemişti. Komisyon, bu kredilerin kimlere verildiğini, kredinin verilmesinde kimlerin emri ya da aracılığı olduğunu da sormuştu.

Ziraat Bankası, Halkbank ve BDDK'dan bu yönde gelen raporların, BDKK, Hazine Müsteşarlığı ve Kalkınma Bakanlığından talep edilen deneyimli uzmanlar heyeti tarafından incelenmesinin sürdüğünü söyleyen Şahin, "Sürece ilişkin, kamu zararı, hesap hareketleri, banka kredileri, bankası olan medya sahiplerinin aldıkları krediler gibi birçok konu uzmanlarımız tarafından incelenmektedir" şeklinde konuştu.

28 Şubat' sürecinin medya patronları da Meclis Darbe Komisyonu bünyesinde kurulan 28 Şubat ve 27 Nisan e-muhtırasını araştıran alt komisyona davet edildi. Şahin, 28 Şubat'a ilişkin medya soruşturmaları kapsamında Yeni Şafak'a yapılan baskının da inceleneceğini kaydetti.

Gazeteye hangi emir ve gerekçe ile baskın düzenlendiği de komisyon tarafından kamuoyuna duyurulacak. Bu kapsamda alt komisyon İstanbul Dolmabahçe Sarayı'ndaki çalışma ofisinde Albayrak Holding Yönetim Kurulu üyesi Nuri Albayrak'ı dinlemişti. (yenişafak)

HABERE YORUM KAT