1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de Yüz Binlerce Kişi Ekmek Bulamıyor!
Suriye’de Yüz Binlerce Kişi Ekmek Bulamıyor!

Suriye’de Yüz Binlerce Kişi Ekmek Bulamıyor!

Suriye’de kamplarda ve Esed rejiminin tahrip ettiği bölgelerde yaşayan yüz binlerce sivil ekmek bulamıyor.

16 Kasım 2016 Çarşamba 15:23A+A-

Suriye’deki mülteci kampları ile Beşşar Esed güçlerinin saldırısına maruz kalan bölgelere ulaşan ekmek ve un yardımında başlayan kesintiler nedeniyle yüz binlerce kişi ekmek bulamıyor.

Suriye’de yaklaşık 500 bini Türkiye sınırındaki kamplarda, geri kalanı İdlib, Lazkiye, Halep ve Hama gibi iç kesimlerde yaşayan yaklaşık 1 milyona yakın sivile ekmek ve un yardımı yapan İHH İnsani Yardım Vakfı’nın stokları, bağışların azalması nedeniyle en alt düzeye indi.

“Bağışlar Azaldığı İçin Un Stoklarımızı Tamamlayamıyoruz”

İHH Suriye Koordinatörü Erhan Yemelek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, un stoklarının iyice azaldığını, sınır boyunda ve iç kesimlerde destekledikleri pek çok fırının faaliyetinin geçici olarak durduğunu söyledi.

Yemelek, 5 gün öncesine kadar Suriye’de, yardım gönderdikleri fırınlarla beraber günlük 2 milyon ekmek dağıttıklarını ancak bu sayının şu ân 150 bine düştüğünü dile getirdi.

Suriye içinde 42 fırına düzenli un yardımı yaptıklarını bildiren Yemelek, bu amaçla aylık 2 bin 50 ton una ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Yemelek, “Bağışlar azaldığı için un stoklarımızı tamamlayamıyoruz. Durumun normale dönmesi için çalışmalarımız sürüyor.” dedi.

HABERE YORUM KAT