1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye’de 15’i Çocuk 101 Kişi Daha Şehit Oldu (VİDEO)
Suriye’de 15’i Çocuk 101 Kişi Daha Şehit Oldu (VİDEO)

Suriye’de 15’i Çocuk 101 Kişi Daha Şehit Oldu (VİDEO)

Suriye'de Beşşar Esed'e bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik kara ve havadan düzenlediği saldırılarda 101 kişi hayatını kaybetti.

07 Şubat 2014 Cuma 11:26A+A-

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin muhaliflerin denetiminde olan bölgelere yönelik gerçekleştirilen hava destekli saldırılar sonucunda Halep'te 44, başkent Şam'ın banliyöleri ile İdlib'te 20'şer, Dera'da 7, Deyru'z Zor'da 5, Humus'ta 3 ve Hama'da 2 olmak üzere 101 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Ölenlerin 15’i Çocuk, 10’u Kadın

Yerel Koordinasyon Komiteleri (LCC) ölenler arasında 15 çocuk ve 10 kadın bulunduğunu; 6 kişinin de işkenceyle şehit edildiğini açıkladı.

Halep'te İslami Cephe ile rejim güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı

Tevhid Tugayı basın sorumlusu Salih Anadani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şam yönetimi ile İslami Cephe arasında Halep'te muhaliflerin denetiminde şiddetli çatışmaların yaşandığını ve cephenin kente bağlı Sümbül ve Zehra beldelerine yerli yapım füze ve havan toplarıyla saldırdığını söyledi.

Halep'in eski mahallelerinde muhaliflerle rejim güçleri arasında yaşanan çatışmalarda Esed güçlerinin büyük kayıplar verdiğini belirten Anadani, orduya ait helikopterlerle Halep'te muhaliflerin kontrolünde olan bölgelere 30'dan fazla "varil bombası" atıldığını, saldırılarda onlarca evin yıkıldığını, yıkılan evlerin enkazlarından ölü ve yaralıların çıkarıldığını ve çok sayıda aracın tahrip olduğunu kaydetti. 

Şam'ın Daraya ve Doğu Guta bölgeleri ağır silahlarla bombalandı

Yine LCC tarafından yapılan açıklamada, Suriye ordusuna bağlı helikopterlerin başkent Şam'ın Daraya bölgesine 22 "varil bombasıyla" saldırmasında ölü ve yaralıların olduğu, saldırılarda onlarca evin yıkıldığı ile hasar gördüğü kaydedildi.

Kentin Cobar, Kabun, Tadamun, Berze, Yebrud ile kentin güney kesimlerinde yer alan Hacer el Esved bölgelerinin çatışmalar nedeniyle yaşanılamayacak hale geldiği bildirildi.

Şam kırsalı Meliha'da hava bombardımanında yaralanan çocuklar:

 

HABERE YORUM KAT