1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Sömürge karşıtları neden heykelleri hedef alıyor?
Sömürge karşıtları neden heykelleri hedef alıyor?

Sömürge karşıtları neden heykelleri hedef alıyor?

Kanada’nın yerli halklar son yaşanan toplu mezar hadisesinden sonra tepkilerini göstermeye devam ediyor!

03 Temmuz 2021 Cumartesi 13:14A+A-

HAKSÖZ HABER

Heykel, Batı dışında kalan tüm dünyada tek bir anlama gelmektedir: Sömürü! Eğer ki Batılı olmayan bir toplumda heykellerle donatılmış bir meydan, park, okul varsa orada öyle veya böyle müstemleke mantığı devam etmektedir.

Son yıllarda yaşanan gelişmeler gösteriyor ki Batı toplumları içinde durum çok farklı değil. Irkçılık karşıtı gösterilerde ABD ve Fransa başta olmak üzere birçok ülkede göstericiler doğrudan heykelleri hedef almıştı. George Floyd’un katledilmesi sonrasında düzenlenen gösteriler sayesinde köle taciri olarak bilinen insanların heykellerini hala ABD’de sokaklarda sergilendiğini de öğrenmiştik! Demek ki sömürge karşıtları için heykelin ifade ettiği şeyin tam tersi sömürgeciler içinde geçerli!

5992c43718c7732f98b0197d.jpg

1591882102421-bb-chttps-www-bbc-com-turkce-haberler-dunya-53008755.jpg

resized-6e47e-4fcf355cheykel.jpg

Son örneğimiz ise Kanada’dan. Kanada’da yapılan kazılarda yerli halka mensup olduğu anlaşılan çocuk kemikleri bulundu. Kanada'da British Columbia ve Saskatchewan eyaletlerindeki 3 ayrı yatılı kilise okulunda bugüne kadar ulaşılan 1148 isimsiz çocuk mezarı sömürgecilerin cürümlerine işaret ediyor!

Tespit edilen çocuk cesetleri hakkında açıklama yapan Cowessess Yerlilerinin Şefi Delorme, “Kilisenin tek amacı inancımıza göre dua etmeyi bıraktığımızdan emin olmak ve soyumuzun beynini yıkamaktı." sözleriyle yaşanan vahşete dikkat çekiyor. Kanada’da göstericiler Katolik Kiliselerini hedef tahtasına oturttu. Bazı kiliselerin kundaklandığı gelen görüntüler arasında.

kilise-3118.jpg

"Her Çocuk Önemlidir" mitingi sırasında "bir zamanlar çocuktuk" sloganları atarak Kraliçe Victoria ve Kraliçe 2. Elizabeth’e ait heykeller de dahil olmak üzere Meclis’te bulunan birkaç heykel ise göstericiler tarafından yıkıldı.

kanada-heykel-2949.jpg

Bu bağlam düşünüldüğünde heykellerin ifade ettiği şeyin ne olduğu da pekala anlaşılıyor. 1800’lerde yaşananların bugüne yansımalarında insanların doğrudan heykelleri hedef almaları suçlunun kim olduğundan herkesin haberinin olduğunun göstergesi!

Türkiye’de de dehşet bir heykel kültü var. Cumhuriyet ile birlikte inşa edilen Kemalist heykel kültü Batılı atalarını aratmayan cinsten. Her yerde gözümüze sokulan heykeller ideolojik bağlantıları düşünüldüğünde müstemleke mantığının bir yansıması olma özelliğine sahipler. Bunun yanında ise estetik olarak neleri kaybettiğimizin de göstergeleri olarak şehirlerimizi "süslemeye" devam ediyorlar!

urla.jpg

Urla'dan bir heykel...

HABERE YORUM KAT