1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. Sladziç: Suriye Bosna Olmasın
Sladziç: Suriye Bosna Olmasın

Sladziç: Suriye Bosna Olmasın

Eski Bosna lideri Sladziç, dünyayı “Suriye’de Bosna’daki hatalar yinelenmesin” diye uyardı.

18 Eylül 2012 Salı 13:57A+A-

Türkiye’nin Suriyeli mültecilere dair çabalarını öven Sladziç, “Uçuşa yasak bölge ilanı şart” dedi.

Bosna’nın eski Cumhurbaşkanı, savaş yıllarının Dışişleri Bakanı ve bir entelektüel olan Haris Sladziç, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Bosna-Hersek ziyaretini takip eden gazetecilere çok önemli açıklamalarda bulundu. Sladziç, uluslararası camianın duyarsızlığına dikkat çekti: “Suriye’de şu an olanlarla Bosna’da yaşananlar arasında çok büyük benzerlikler var. Bosna’da açık bir etnik temizlik çabası vardı. Sonuçta muazzam bir kitlesel göç yaşandı. Bosna’da insan haklarıyla ilgili bir sürü anlaşmalar vardı, BM güvencesi vardı ama sonunda yapılan uluslararası anlaşmalara aykırı büyük yanlıştı. İnsanlar yanlış yapabilir ama yanlışı tekrar etmek... Bosna’da hataların tekrarı etnik temizlik sürecini pekiştirdi. Suriye’den anlıyoruz ki çok fazla şey öğrenmemişiz.”

Mülteci sorunu planlanmalı

Mülteci sorununun şimdiden hesaplanması gerektiğini vurgulayan Sladziç, Türkiye’nin bu konudaki çabalarını takdir ettiğini söyledi. Sladziç “Mültecilerin dönüşü konusunda da Bosna’dan ders alıp şimdiden planlama yapılmalı. O gün diğer ülkeler bize ne yaptıysa, Suriye için Türkiye aynını yapıyor. Muazzam bir insani çaba görüyorum, bu çok büyük yük. Türk değilim ama Türkiye’nin Suriyeliler için yaptığıyla gurur duyuyorum. Ama kolay kolay bitmeyecek. Bu sebeple mülteciler için planlamaları yapmak gerek. Bosna’da hala yüz binlerce kişi dönemedi” dedi.

Halep Srebrenitsa olmasın

Srebrenitsa’yı anımsatarak Halep için olası büyük katliam uyarısı da yapan Bosnalı lider, uçuşa yasak bölgenin şart olduğunu vurguladı: “Srebrenitsa BM korumasındaydı ama katliam BM kontrolünde yapıldı. Bu büyük yanlıştı. Bundan ders almalıyız. Suriye’de güvenli bölgeler oluşturulmalı. İnsanlar evlerinden çok uzaklara gitmemeli zira geri dönüş mümkün olmuyor. Tecrübemize göre birçok ağır silahtan kaçabilirsiniz ama uçaktan kaçamazsınız. Mutlaka uçuşa yasak bölge olmalı. Halep için Srebrenitsa’dan ders alınmalı. Bu savaş iki askeri güç arasında olsaydı bunu söylemezdim ama burada siviller ölüyor. Türk hükümeti doğru yapıyor. Hükümet bunu yapmalı ki uluslararası toplum harekete geçmeli. BM gözetimi altında güvenli bölgeler oluşturulmalı”.

(Star)

HABERE YORUM KAT