1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sınavlarda Din Kültürü Soruları
Sınavlarda Din Kültürü Soruları

Sınavlarda Din Kültürü Soruları

Bakan Ömer Dinçer, gündemdeki konularla ilgili soruları cevapladı.

19 Aralık 2012 Çarşamba 13:44A+A-

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

Yunus Emre’nin şiirine sansür yapıldığı iddiaları
Bakan Dinçer, “Hazırlayan yazar kazanımları öngören dizeleri almış, diğer dizelere yer vermemiş, bizim ölçümümüzde şiirin tamamı var mı yok mu diye bir inceleme yapılmaz” dedi. Ayrıca Bakan Dinçer tartışmaları “öküz altında buzağı aramaya” benzetti.

Dinçer, “kazanımların sağlandığı görülmüş ve onay verilmiştir.” dedi.

YGS ve LYS’de “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” soruları
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, kendilerinin böyle bir çalışma yapmadıklarını ama ÖSYM’den bakanlık olarak lise müfredatına uygun sorular sorulmasını talep ettiklerini belirtti.

Bakan Dinçer, “Önceki yıllarda soru soruluyordu iki veya üç soru soruluyordu. Genel dinler tarihi ve ahlaki değerlerden sorulacak. Toplumun farklı kesimlerinin bilmesini gerektiren bir soru olmayacak. Sayısı 2 veya 3 soru soruluyordu şimdi 4 veya 5 soru olacak. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi anayasal olarak belirlenmiştir. Sadece azınlık okullarda sorulmaz” dedi. Bakan Dinçer azınlık okullarında ise din kültürü ve ahlak dersine alternatif soruların SBS’ de sorulduğunu ifade etti.

Taşımalı Eğitim haberleri
Son zamanlarda medyada taşımalı eğitimle ilgili haberler üzerine Bakan Dinçer, bazı basın kuruluşların bu tür haberleri kasıtlı olarak yaptığını ve yargıya başvurduklarını söyledi.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum