1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Sihler BM Önünde Hindistan’ı Protesto Etti
Sihler BM Önünde Hindistan’ı Protesto Etti

Sihler BM Önünde Hindistan’ı Protesto Etti

BM Genel Merkezi önünde toplanan Sihler, Pencap’ta Hindistan ile Pakistan arasında olası bir savaşın engellenmesi talebiyle eylem yaptı.

12 Ekim 2016 Çarşamba 11:42A+A-

AA’da yer alan habere göre, ABD’de yaşayan bir grup Sih, New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi önünde yaptıkları eylemde, BM Güvenlik Konseyi’ne Hindistan’ınPencap’ı savaş alanına çevirmesinin önüne geçmesi çağrısında bulundu.

New York ve civarında yaşayan Sihler, “BM Güvenlik Konseyi’nin iki nükleer güce sahip Hindistan ve Pakistan arasında çıkabilecek savaşın engellenmesi için” BM önünde eylem yaptı.

Hindistan ordusunun, Pakistan’a karşı son haftalarda askerî yığınak yaptığı ve bölgedeki sivil nüfusu tahliyeye zorladığı haberlerinin ardından gerçekleştirilen savaş karşıtı eylemde Sihler, “Hindistan’ın Pencap’ı işgaline son vermesi ve bu bölgede 2020 yılında referanduma gidilmesi”ni talep etti.

Grubun taşıdığı dövizlerde, “2020 Referandumunu Destekle!”, “Hindistan İşgalini Sona Erdir!” ve “Pencap’ı Kurtar!” gibi ifadeler dikkat çekti.

“Keşmir ve Pencap Halkları Referandum İstiyor”

Eylemi düzenleyen “Adalet İçin Sihler” adlı insan hakları kuruluşunun hukuk ve siyaset danışmanı Gurpatwant S. Pannun, yaptığı açıklamada, savaşın çözüm olmadığını söyledi.

Keşmir ve Pencap halklarının kaderlerini belirleme konusunda referandum istediğini ve Sihizm’in din olarak tanınmasını talep ettiklerini bildiren Pannun, “1947 yılından bu yana Hindistan, Pakistan’a karşı Sihlere büyük zararı olan şahin ve şovenist savaş politikalarını sürdürüyor.” dedi.

Sihizm’in dinî merkezi Altın Tapınak’ın (Golden Temple) bulunduğu Pencap’ın, dünya genelinde 30 milyona yakın nüfusa sahip olan Sihler için çok özel bir yeri bulunuyor.

HABERE YORUM KAT