1. HABERLER

  2. HABER

  3. Serap Eser’in Katillerinin Cezası Onaylandı
Serap Eser’in Katillerinin Cezası Onaylandı

Serap Eser’in Katillerinin Cezası Onaylandı

İETT otobüsüne molotof atarak Serap Eser'in ölümüne sebep olan iki kişiye ağırlaştırılmış müebbet cezası...

23 Mayıs 2013 Perşembe 13:19A+A-

Küçükçekmece'de İETT otobüsüne molotof bombası atılması sonucu Serap Eser'in ölümüyle ilgili davada mahkemenin verdiği karar Yargıtay tarafından onandı. İki sanık 2'şer kez ölünceye kadar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi yargılama sonucu sanıklardan Salman Akpınar'a 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıl 8 ay, Hamit Aksan'a da 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 6 yıl 8 ay hapis cezası vermişti. Dosyanın gönderildiği Yargıtay 9. Ceza Dairesi mahkemenin kararını inceledi. Daire verilen cezanın yerinde olduğunu belirterek kararı onadı. Onama gerekçesinde, "Kovuşturma sonuçlarına uygun şekilde suç vasfı tayin edilmiş, savunmaları inandırıcı gerekçelerle reddedilmiş ve kasten öldürme ve patlayıcı madde bulundurma suçlarının sübutu kabul edilmiş, incelenen dosya kapsamına göre verilen hükümlerde bir isabetsizlik görülmemiş olduğundan sanıklar ve müdafiinin yerinde görülmeyen temyiz itirazının reddiyle hükümlerin onanmasına." denildi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi sadece sanık Akpınar'a PKK propagandasını yapma suçundan verilen 1 yıllık hapis cezasını bozdu.

Bu karar üzerine iki sanığın Öcalan gibi ölünceye kadar hapiste kalacağı belirtildi.

MAHKEMENİN KARARI

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi yargılama sonucunda sanık Hamit Aksan'ın terör örgütü propagandası yapmak suçundan beraatine karar vermişti. Sanıklar Hamit Aksan ve Salman Akpınar hakkında patlayıcı madde atmak ve kamu malına zarar vermek suçlarından "amaç suçun işlenmesi doğrultusunda işlenen suçlar" olduğu gerekçesiyle hüküm kurulmasına yer olmadığı ifade edilmişti.

İki tutuklu sanığın "PKK adına hareket ederek üzerlerine atılı olan devletin birliğini bozmak ve ülke topraklarından bir kısmını devlet idaresinden ayırma amacına yönelik vahamet arz eden eylemi gerçekleştirdiklerini" belirten mahkeme, sanıkların suçun işlenişi, fiilin özellikleri, kastın yoğunluğu, olaydaki konumlarını dikkate alarak ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmalarına hükmetmişti.

İki sanığın, 18 yaşından küçük maktul Serap Eser'i patlayıcı madde atmak sureti ile yakarak kasten öldürmek suçunu işlediklerini belirten mahkeme, sanıkların bu suçtan da ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar vermişti. Mahkeme iki suçtan verilen cezada da sanıkların pişmanlık göstermemesi nedeniyle indirim yapmadı.

İki sanığın ayrıca "patlayıcı madde bulundurmak ve nakil etmek" suçundan 6 yıl 8'er ay hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Salman Akpınar'a ayrıca "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1 yıl hapis cezası verilirken tutuksuz sanık Merdan Berk'in "Kasten çocuk öldürmek, patlayıcı madde atmak, kamu malına zarar vermek" suçlarından beraatine hükmetmişti.

Toplamda ise Akpınar'a 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıl 8 ay, Aksan'a da 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 6 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti.

8 Kasım 2009 tarihinde Küçükçekmece'de meydana gelen olayda İETT otobüsüne atılan molotof bombası sonucu yaralanan lise öğrencisi Serap Eser, bir süre hastanede tedavi gördükten sonra hayatını kaybetmişti.

 

HABERE YORUM KAT