1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. “Şehir, Oruç Tutar mı? Hem de Nasıl!”
“Şehir, Oruç Tutar mı? Hem de Nasıl!”

“Şehir, Oruç Tutar mı? Hem de Nasıl!”

Anadolu’daki şehirlerin ramazan ayına has bazı değişimler geçirdiğine dikkat çektiği bugünkü yazısında Yusuf Kaplan, İstanbul’un ise benzeri bir değişime uğramayışını “İstanbul orucu terk etti.” ifadeleriyle anlatıyor.

03 Haziran 2018 Pazar 15:24A+A-

Bugün Yeni Şafak gazetesinde “Şehir, oruç tutar mı? Hem de nasıl!” başlığıyla yayımlanan Yusuf Kaplan imzalı yazıyı ilgilerinize sunuyoruz:

Oruç, diğer ibadetlerden çok farklı.

Gerek mahiyeti, gerek süresi, gerekse insan ve hayat üzerindeki işlev ve etkileri bakımından diğer ibadetlere benzemiyor oruç.

Oruç ayı Ramazan’ın İslâm’ın özü ve özeti olması, orucun nev-i şahsına münhasır bir ibadet olmasını sağlıyor.

Sarsıcı ama sarıp sarmalayıcı bir ibadet oruç.

Hayata müdahale ediyor, hayatın akışına müdahale ediyor, bütün alışkanlıklarımıza müdahale ediyor, hayat düzenimizi durduruyor ve her şeyi sil baştan kurduruyor...

“Simülasyona hayır” diye oruç.

Bu, çağın insanını sarsacak, silkeleyip kendine getirecek bir meydan okumadır çağa. Hele de simülasyonlar, ayartılar, imajlar, görüntüler çağına!

Evet, oruç “simülasyona hayır!” diyor. Bir insan orucu ya tutuyordur ya da tutmuyordur.

Oruç tutan şöyle diyor: “Allah emrediyor, ben de ona itaat ediyorum, onun için aç, susuz kalıyorum, dünyevî, cismânî hazları terk ediyorum, kendime yöneliyorum, kendime yönelerek Rabbime yönelmiş oluyorum.”

Oruç tutmayan, hele de milletin ortasında, hiçbir saygı göstermeden, hayanın nasıl yırtıldığını gösterircesine, açıkça ve açıktan ve de meydan okurcasına oruç yiyen kişi ise sanki Allah’a şöyle diyor gibidir (Gibisi fazla aslında!): “Senin emrini dinlemiyorum. Takmıyorum seni!”

İSTANBUL TERK ETTİ ORUCU...

İstanbul orucu terk etti bile.

Ruh sırra kadem bastı, gitti. Şehir çölleşti...

Biz İstanbul’a ölümcül darbeyi vurdukça, İstanbul’un ruhunu yok edecek cinayetlere imza attıkça, İstanbul’un o Medine’den süt emen ahlâk, kardeşlik, yardımseverlik gibi güzel hasletlerini kaybettikçe, kuşatıcı, kucaklayıcı, insanı sarıp sarmalayıcı o asil ama mütevazı mimarî dokusunu, kokusunu, yapısını ve ruhunu katlettikçe, İstanbul kahrından ölüyor kaç kez her Allah’ın günü, can çekişiyor...

Biz İstanbul’u katledince, terk edince, İstanbul da bizi terk etti, orucu terk etti...

Anadolu’yu dolaşıyorum... Anadolu oruçlu.

Ama İstanbul oruç tutmuyor... Ege orucu unutmuş çoktan..

Daha da tedirgin edici manzara şu: Ümraniye’nin merkezindeki kafeler vesaire tıka basa dolu. Hem de sözüm ona başörtülü tiplerle!

Hasta olabilir insan, rahatsız olabilir ama milletin gözünün içine baka baka oruç yemek en hafif ifadeyle edepsizliktir.

Hele de başörtülü kılıklı birilerinin bunu yapması olacak, anlaşılacak bir şey değildir!

Bu kadar yıl başörtüsü mücadelesini biz bunun için mi verdik?

Allah ıslah etsin bizi.

Hakikatten, istikametten ayırmasın.

ŞEHİR, ORUÇ TUTUYOR...

Anadolu’da durum böyle değil çok şükür.

Anadolu’nun bütün şehirleri oruçlu...

Geçtiğimiz hafta, Sakarya Serdivan ve Erzurum’da iftar sonrası sohbetlere katıldım.

Serdivan, Fikir ve Sanat Akademisi kurarak, belediyelerin kültür faaliyetlerinin nasıl olması gerektiğini gösterdi, bir model oldu bütün diğer belediyelere.

Serdivan’ın Çınaraltı Sohbetleri, konsept olarak da, muhteva olarak da güzel. Teravihden sonra yüzlerce yıllık bir çınar ağacının gölgesinde çaylar eşliğinde bir Ramazan akşamı muhabbeti gerçekleştiriliyor...

Hamid Balcı kardeşimi kutluyorum o güzel ve örnek çalışmalarından ötürü.

Sonra Erzurum’da aldım soluğu. Sevgili Muhammed Büyükgöz kardeşim havaalanından aldığında iftar ezanı okunmuştu. Şehir, güzelleşmişti, sükût sûretinde bir boyun eğiş, bir kendini yenileyiş vakitlerindeydi... Muhammed kardeşim, “Şehir, oruç tutuyor...” deyiverdi birdenbire. Oruç, öylesine sinmişti ki, Erzurum’un havasına, suyuna, dokusuna, kokusuna, derviş şehir olup çıkıvermişti dadaş diyarı.

Yakutiye Medresesi’nde pürdikkat dinlenen bir konferans verdim. Tıpkı Serdivanda olduğu gibi, Yakutiye’nin içi de kitapçılarla doluydu...

Oruç ve kitap.

Oruç, kitap ve muhabbet. Bir de Ramazan’sa hele!

Şehir, oruç tutmazsa, o şehir ruhsuzlaşır, çölleşir, istiklalini yitirir, sömürgecilerin dışardan işgal edemedikleri bir ülke içerden, kolaylıkla zihnen ele geçirilir.

Şehir oruç tutuyorsa, ruh vardır orada.

Şehir oruç tutmuyorsa, zihnen işgal altındadır, ruhsuzlaşmış ve yardımseverlik, kardeşlik gibi hasletlerini yitirmiş demektir.

O şehir taş yığınlarından ibarettir, ruhsuz gürûhlardan yani.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum