1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. PKK’nın Cizre Planı
PKK’nın Cizre Planı

PKK’nın Cizre Planı

Cizre’yi karargâh tutan silahlı militanların amacını Belediye Başkanı Leyla İmret açıklıyor: “Cizre’de Türkiye’ye karşı iç savaş yürütüyoruz.” İmret, İngiliz medyasına yaptığı açıklamada Cizre’yi “Türkiye’ye karşı başlattıkları iç savaşın merkezi” olarak

11 Eylül 2015 Cuma 12:35A+A-

PKK’nın Cizre planı

Kurtuluş Tayiz / Akşam

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 4 Eylül’den beri sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Gelen haberler hiç de iç açıcı değil. Ölenler ve yaralananlar avar.  Bu nedenle olsa gerek kamuoyu da Cizre’de neler olup bittiğini merak ediyor. Konuyu araştırmak için bölgede ulaştığım kaynaklar “12 Ağustos” tarihine ve Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret’in açıklamalarına dikkat çekiyor. Son olaylar PKK’nın, 12 Ağustos günü Cizre’de “Özyönetim” ilan etmesiyle başlıyor. Sokak aralarına hendekler kazılıyor, mahalle aralarına barikatlar kuruluyor, sayıları 100’lerle ifade edilen YDG-H militanı ilçede isyan başlatıyor. YDG-H üyeleri roketatarlar, el yapımı bomba, mayın ve silahlarla adeta ilçeyi rehin alıyor. 

 

Cizre’yi karargâh tutan silahlı militanların amacını ise Belediye Başkanı Leyla İmret açıklıyor: “Cizre’de Türkiye’ye karşı iç savaş yürütüyoruz.” İmret’in, İngiliz medyasına yaptığı açıklamada Cizre’yi “Türkiye’ye karşı başlattıkları iç savaşın merkezi” olarak tanımlıyor. HDP’li belediye başkanı, Cizre’den Güneydoğu’ya ve Türkiye’ye yayılacak bir iç savaş çıkarmaya çalıştıklarını gizleme gereği bile duymuyor. 

* * *

Evet, PKK 12 Ağustos'ta Cizre’de “Özyönetim” ilan ettikten sonra buraya yaklaşık 200  YDG-H’lı silahlı militanını yığdı. Kobani efsanesiyle doldurduğu silahlı gençleri, “ne olursa olsun ilçeyi silahla savunmaya” zorladı. PKK Cizre’den bir Kobani çıkarmak istiyordu. Fakat sonuç planladıkları gibi olmadı. Devlet “sokağa çıkma” yasağı ilan ederek silahlı unsurları tek tek etkisiz hale getirme yoluna gitti. Ve bu yöntem, PKK’nın etkili olmasını engelledi. Önceki gün telefonla PKK’ya bağlı bir televizyon kanalına bağlanan yöneticilerden biri de canlı yayında ağlayarak Cizre’deki son durumu şöyle anlattı: “İlçede 200 silahlı genç var, devletin üzerlerine gelmesi halinde bunlar ölebilir, örgütün bunu durdurması gerekiyor. ” 

 

Bu konuşma, PKK’nın silahlandırdığı gençleri nasıl ölüme sürüklediğini de açıkça gösteriyor. Kandil “Özerklik”, “Özyönetim”, “Kobani direnişi”  gibi efsanelerle dolduruşa getirip silahlandırdığı gençleri, Cizre’de devlete öldürterek iç savaş yangınını Güneydoğu’ya yaymayı planlıyordu. PKK’nın tırmandırdığı terör, HDP’nin tahriki ve MHP’nin de katkısıyla yangın Batı’ya da sıçrama eğilimi gösterdi. Batı’da Kürtlere yönelik birtakım saldırı olayları yaşandı. Hükümetin sağduyulu çabalarına rağmen PKK ve HDP  hâlâ Türkiye’yi  iç savaşa sürüklemeye çalışıyor. 

* * *

Kürtler, PKK’nın iç savaş çıkarma denemesine destek vermedi. Güneydoğu’da hayatı cehenneme çevirenin PKK ve HDP olduğunu Kürtler belki de ilk kez bu kadar yakından ve net bir şekilde gördü. PKK’nın bugün devlete karşı sürdürdüğü savaşta tek bir doğrusu yok. Bölge halkı barış ihtimalini ortadan kaldıranın PKK olduğunu bir kez daha açıkça gördü. 

 

PKK’nın saldırıları karşısında devlet kendisini geç de olsa toparladı. Devlet gücünü ve kararlılığını örgüt üzerinde  hissettirmeye başladı. İçişleri Bakanı Selami Altınok, dün düzenlediği basın toplantısında Cizre ile ilgili gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Cizre’deki sokağa çıkma yasağının devam ettiğini hatırlatan Selami Altınok, şu ana kadar 800 kilo patlayıcının ele geçirildiği bilgisini verdi. Ayrıca 21 roketatar ve onlarca uzun namlulu silah da ele geçirildi. Altınok, operasyonlarda sivillere ise zarar verilmediğini belirtti. 

 

Cizre’de daha fazla can kayıplarına yol açmamak için devletin daha dikkatli olması gerekiyor. PKK, gençleri devlete öldürterek milletle devlet arasında kapanması güç yaralar oluşturma peşinde. Devlet bu tuzağa düşmemeli. 

 

Şimdi asıl sorulması gereken soruya gelelim: PKK  kimlerin veya hangi güçlerin adına Türkiye’yi iç savaşa sürüklemek istiyor? Kandil, Türk-Kürt kardeşliğini neden bozmaya çalışıyor? PKK ve HDP yandaşlığı yaparak iç savaşa çanak tutan siyaset ve medya çevrelerinin de artık bu soruları sorma zamanı geldi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum