1. HABERLER

  2. HABER

  3. PKK, Özel Tim Kurup JİTEMvari İnfazlara Yöneldi
PKK, Özel Tim Kurup JİTEMvari İnfazlara Yöneldi

PKK, Özel Tim Kurup JİTEMvari İnfazlara Yöneldi

PKK'nın son dönemde gerçekleştirdiği bazı eylemler, 1990'lı yıllarda JİTEM'in uyguladığı sokakta infaz yöntemini hatırlatıyor.

01 Ekim 2012 Pazartesi 11:37A+A-

Savunmasız insanlara ve operasyonel olmayan güvenlik güçlerine yönelik saldırılarını artıran PKK, dün de Bitlis'te bir vatandaşı infaz etti.

'Öz savunma birlikleri'yle sokak eylemlerine yönelen PKK’nın, bu tip saldırılarının, bölgede 90'lı yıllarda binlerce kişiyi evinden alıp öldüren JİTEM'in infazlarına benzemesi dikkat çekiyor.

PKK'nın son dönemde gerçekleştirdiği bazı eylemleri, 1990'lı yıllarda JİTEM'in uyguladığı sokakta infaz yöntemini hatırlattı. Tunceli Ovacık'taki savcı, Hakkâri Yüksekova ve Van'daki polis memurları arkadan yanaşan PKK’lılar tarafından katledildi. İzmir'in Foça ilçesinde 9 Ağustos'ta gerçekleştirilen saldırıdan önce Menemenli 3 köylü tarlalarında kurşunlara hedef oldu. Eyleme hazırlanan PKK’lılar kendilerini gören üç çiftçiyi kafalarına kurşun sıkarak öldürdü.

Bugüne kadar daha çok kendisini eleştiren ya da kendisinden ayrılmak isteyen militanlarını infaz eden PKK, son dönemde KCK bünyesinde kurduğu 'öz savunma birlikleri' aracılığıyla sokak saldırılarına yöneldi. Örgütün infaz yönteminin ise 1990'lı yıllarda Doğu ve Güneydoğu'da binlerce kişiyi evinden alıp öldüren JİTEM'e benzemesi dikkat çekiyor.

PKK’nın sivillere ve güvenlik güçlerine yönelik infaz kararı, 2 yıl öncesine dayanıyor. CİHAN’ın geçtiği habere göre PKK lideri Murat Karayılan'ın talimatıyla, 2010 yılında 'Brusk' kod adlı PKK’lının yönettiği 'Gever Ajan İnfaz Timleri' kuruldu. Bu grubun ilk eylemi Hakkâri'de oldu. Çocukları eğitime kazandıran Hacı Sait Camii imamı Aziz Tan, 23 Ağustos 2010 tarihinde sabah namazı kılmak için camiye giderken infaz edildi. PKK bu olaydan bir yıl sonra, 2011 yılının Temmuz ayında Yüksekova'da sabah saatlerinde evlerinden çıkan 2 uzman çavuşu cadde ortasında infaz etti. Uzman çavuşlar Yahya Karakaya ile Murat Kozanoğlu, arkalarından yaklaşan PKK’lının açtığı ateş sonucu öldürüldü.

PKK’nın infaz timi geçtiğimiz hafta sonunda yine Yüksekova'da bir infaza daha imza attı. Evinin yanındaki Kur'an kursuna malzeme almaya giden polis memuru İsmail Öztürkçü, saldırı sonucu öldürüldü.

Geçen hafta bu kez Van'da aynı yöntemle bir polis memuruna saldırı düzenlendi. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acil servis bölümündeki polis noktasında görev yapan Tuncay Akyüz, arkadan yaklaşan bir kişi tarafından başına ateş edilerek öldürüldü.

ARKADAN VURUYORLAR

14 Temmuz 2010: Yüksekova 21. Jandarma Sınır Tugay Komutanlığı'nda görevli Uzman Çavuş Yasin Ak, sabah 07.30 sularında sokakta yürürken kafasına ateş edilerek öldürüldü.

4 Nisan 2011: Yüksekova'daki Cengiz Topel Caddesi'nde uzman çavuşlar Yalçın Bozok ve Durdu Çapar, arkadan yaklaşarak ateş eden bir PKK'lı tarafından öldürüldü.

5 Temmuz 2011: Yüksekova'da uzman çavuş Yahya Karakaya (26) ve Murat Özkozanoğlu (25) sivil giysilerle sokakta yürürken silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

27 Eylül 2011: Hakkâri Yüksekova'ya eşini ziyaret etmek için giden Petrol-İş üyesi kimya mühendisi Engin Yıldırım, sivil polis zannedilerek sokak ortasında öldürüldü.

24 Mayıs 2012: Muş Varto'da Astsubay Erdinç Aydın, ekmek alıp evine dönerken, evinin önünde arkadan vurularak öldürüldü.

19 Eylül 2012: Tunceli'nin Ovacık ilçesi Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun, lojman girişine gizlenen bir PKK'lının başına ateş etmesi sonucu hayatını kaybetti.

21 Eylül 2012: Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde sivil giyimli polis memuru İsmail Öztürkçü, cadde ortasında arkadan yaklaşan bir kişinin açtığı ateşle başından vurulup hayatını kaybetti.

22 Eylül 2012: Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acil servis bölümündeki polis noktasında görev yapan polis Tuncay Akyüz, arkadan yaklaşan bir kişi tarafından başına ateş edilerek öldürüldü.

Kaçırdıkları Köylüyü İnfaz Ettiler

Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Çobansuyu köyünden 10 gün önce PKK'lılar tarafından kaçırılan Ali Yum (50) isimli vatandaş da infaz edildi.

Ali Yum isimli vatandaş bir süre önce İstanbul'a gitmişti. Geçtiğimiz günlerde Mutki'ye bağlı Çobansuyu köyüne geri dönen Yum, 10 gün önce PKK'lı bir grup tarafından kaçırıldı.

Kendisinden haber alınamayan Yum'un ailesi Bitlis İnsan Hakları Derneği'ne başvurmuştu. Ali Yum, silahsız ve savunmasız olarak infaz edilerek önceki gece saat 21.00 sularında Baykan çayı kenarına bırakıldı.

PKK'lıların gözdağı vermek amacıyla yaptığı düşünülen eylem, Bitlis'te tepki toplarken, Yum'un cenazesi Bitlis Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsinin ardından Bitlis merkezde bulunan Kızılmescit Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından köyüne götürülerek defnedildi. 

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum