1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. "PKK, Ezidi Çocukları Kandırıyor"
"PKK, Ezidi Çocukları Kandırıyor"

"PKK, Ezidi Çocukları Kandırıyor"

Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar ilçesindeki Ezidi Komutan Kasım Dırbo, PKK'nın Ezidi çocukları kandırıp, silah altına aldığını belirtti.

19 Nisan 2016 Salı 12:25A+A-

Peşmerge güçlerinde görevli Komutan Dırbo, yaptığı açıklamada, "PKK, Ezidi çocukları kandırıyor. Şengal (Sincar) Dağı'nda okul açma bahanesiyle özellikle Ezidi kız çocuklarını kendi saflarına katmaya çalışıyor. Silah altına almak istedikleri çocukları bir cep telefonu alıp, kandırıyor." dedi.

Dırbo, Sincar'daki PKK militanlarının, Ezidilerin durumundan yararlandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Ezidiler, yerlerinden olup, iç göçmen durumuna düştü. PKK, gizli bir şekilde bundan yararlanmak istiyor. Ezidilere yaptıklarına bakılırsa, DAEŞ'ten bir farklarının olmadığı görülür."

PKK'nın saflarına katılan Ezidi çocukların genellikle 15 yaşında olduğunu aktaran Dırbo, "Farklı yöntemler kullanarak çocukların beyinlerini yıkıyorlar. Daha sonra aileleriyle görüşmelerine izin verilmiyor. Şahsen birkaç aile yanıma gelip, çocuklarının durumunu bana izah etti." ifadelerini kullandı.

Örgütün Sincar'da çocuklara karşı yaptıklarının önüne geçilmesi için çağrıda bulunan Dırbo, Ezidi kanaat önderlerinin en kısa sürede bir araya gelip, bu örgüte "dur" demesi gerektiğini vurguladı.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum