1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Papa: İşçileri Sömürenler Kan Emicilerdir
Papa: İşçileri Sömürenler Kan Emicilerdir

Papa: İşçileri Sömürenler Kan Emicilerdir

Papa Francesco, işçileri sömürenleri “kan emiciler” olarak tanımladı.

19 Mayıs 2016 Perşembe 17:42A+A-

Papa Francesco, Santa Marta Konukevi’nde yaptığı sabah ayininde işçilerin adaletsiz şartlarda çalıştırılarak sömürülmesinin “ölümcül bir günah” teşkil ettiğini söyledi.

Papa, sigortasız, emeklilik katkısı olmaksızın, geçici sözleşmelerle ya da kayıtsız işçi çalıştıranları, işçilerin emeğini sömürerek zengin olanları “kan emiciler” şeklinde niteledi.

Vatikan Radyosu'nun aktardığı ayinde Papa, İtalya'da da yaygın olarak uygulanan süreli sözleşmelere atıfla şu ifadeleri kullandı:

“Tüm dünyada aynı şey yaşanıyor ama bugün, buradaki durumu düşünelim. ‘Çalışmak istiyorum’. ‘Tamam’. Sana bir sözleşme yapıyorlar. Eylülden hazirana kadar. Emeklilik şansı yok, sağlık sigortası yok... Haziranda sözleşme askıya alınıyor, temmuz ve ağustosta havayla besleneceksin. Eylülde yeniden işe alıyorlar. Bunu yapanlar gerçek kan emicilerdir, çalıştırarak köle hâline getirdikleri insanların çekilen kanıyla yaşıyorlar.”.

“Kölelik Şehirlerimizde”

Papa Francesco, genç bir kadının kendisine anlattığı tecrübesini de örnek vererek şöyle devam etti:

“Günde 11 saat çalışarak, kayıtsız şekilde 650 euro kazanacağı bir iş bulmuş. Kıza demişler ki: ‘İster kabul et, ister etme. Kabûl edecek başkaları var, arkanda sırada bekleyenler var’.”

“Bu zenginler, zenginlik içinde yağ bağlıyor. İnsanların sömürülmesi bugün gerçek bir kölelik sistemi teşkil ediyor. Biz artık köleliğin kalmadığını düşünüyorduk ama hâlâ var. Fakat artık Afrika'dan aldıkları köleleri Amerika'da satmıyorlar. Kölelik bizim şehirlerimizde.”.

Papa, “insan kaçakçı”larının yalnızca fuhuş ve çocuk ticareti yapmadığını, işçilerin ve fakirlerin sömürülmesinin de “medenî insan ticareti” olduğunu söyledi.

“İnançlı Biri Firavun Gibi Yaşayamaz”

Papalık ismi olarak, zenginliğe sırt çevirerek fakir bir yaşam seçen ve muhtaçlara yardım etmesiyle bilinen İtalyan Aziz Francesco'nun ismini seçen Papa Francesco, bu seçimini şu sözlerle açıklamıştı:

“Neden mi Francesco adını aldım? Çünkü o, fakirliğin ete kemiğe bürünmüş hâliydi. Ben fakirler için fakir bir kilise istiyorum”.

Papa, lüks içinde yaşayan Katolik Kilisesi'ne bağlı din adamlarını da “yükselme heveslileri, para düşkünleri” diye eleştirmiş ve “İnançlı biri, fakirlikten ve evsizlerden bahsedip de firavun gibi bir hayat yaşayamaz.” demişti.

“Fakirleri Sevmek İncil’in Öğretisi”

Papa Francesco geçen yıl yayımladığı “Laudato Si’” isimli genelgesinde de ekonomik ve toplumsal adaletsizlik eleştirisinde bulunmuştu.

Papa geçen temmuz ayında ziyaret ettiği Bolivya'da da “Bu sistem artık işlemiyor. Ekonomi insanların hizmetinde olmalı. Gelirlerin eşit dağılımı ahlakî bir görevdir.” diyerek “değişim” çağrısı yapmıştı.

Bu yöndeki açıklamaları Papa'nın bazı çevrelerce “komünist” olarak anılmasına da neden oluyor. Papa Francesco ise “Komünist değilim, fakirleri sevmek İncil'in öğretisidir.” diyor.

ILO: Avrupa'da Yoksulluk Arttı

Papa Francesco'nun bugünkü sözleri, Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından dün yayımlanan ve Avrupa'da fakirliğin arttığını gösteren raporun ardından geldi.

ILO'nun “Dünyada İstihdam ve Sosyal Görünüm 2016” raporuna göre gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık 2 milyar, gelişmiş ülkelerde ise 300 milyon kişi fakirlik sınırının altında yaşıyor.

Çin ve bazı Latin Amerika ülkelerinde fakirlikle mücadelede önemli ilerlemeler kaydedilse de Afrika'da ve Asya'nın bazı bölgelerinde fakirlik oranı çok yüksek. Başta Avrupa olmak üzere, gelişmiş ülkelerde de göreli yoksulluk oranında artış görülüyor.

Raporda, gelişmekte olan ülkelerde orta ve aşırı derecede yoksulların neredeyse üçte birinin çalışmakta olduğu belirtilirken, ancak kimi zaman ücretsiz çalıştıkları ve sosyal güvencelerinin olmadığı da vurgulanıyor.

ILO raporunda, “Doğal kaynak zenginliğinin adaletsiz transferi, düşük verimlilik artışı ve dünya fakirlerinin yaklaşık 3'te 2'sinin çalıştığı tarım sektörüne ilgi yetersizliğini içeren büyüme modelleri, zenginle fakir arasındaki gelir uçurumunun genişlemesine ve yoksulluğun görülme sıklığının yayılmasına neden oluyor.” ifadelerine yer veriliyor.

ILO, 2030'a kadar orta ve aşırı derecede yoksulluğun ortadan kaldırılması için 10 trilyon doara ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Bunun için de öncelikle “hak temelli” bir yaklaşım geliştirilmesi ve uluslararası çalışma standartlarının uygulanması gerektiği vurgulanıyor.

Raporda, “Bu raporun başlıca bulgusu, insana yakışır iş koşullarının yoksulluğu yok etmek için gerekli bir ön koşul olduğudur.” deniliyor.

BBC Türkçe

HABERE YORUM KAT

2 Yorum