1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Papa Francesco: Arakanlılarla Görüşmemde Ağladım
Papa Francesco: Arakanlılarla Görüşmemde Ağladım

Papa Francesco: Arakanlılarla Görüşmemde Ağladım

Myanmar ve Bangladeş gezisini tamamlayan Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, Myanmar’da neden “Arakanlılar” ifadesini kullanmadığını açıkladı ve Arakanlı Müslümanlarla görüşmesinde ağladığını söyledi.

03 Aralık 2017 Pazar 15:22A+A-

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, 26 Kasım-2 Aralık tarihlerinde ziyaret ettiği Myanmar ve Bangladeş’ten dün gece Roma’ya döndü. Papa Roma uçağında, geziyi takip eden gazetecilerin sorularını yanıtladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Papa, daha önce defalarca andığı Arakanlı Müslümanların adını Myanmar’da zikretmemiş, ancak daha sonra Bangladeş’e gittiğinde “Arakanlılar” ifadesini kullanmış ve bir grup Arakanlı Müslüman göçmen ile görüşmüştü.

“Benim Ne Düşündüğüm Zaten Biliniyor”

Uçaktaki basın toplantısında gazeteciler Papa’ya “Bangladeş’te Arakanlıların adını zikrettiniz. Myanmar’da da bu sözcüğü kullanabilmek hoşunuza gider miydi?” diye sordu. Papa’nın yanıtı şöyle oldu:

“Arakanlı lafını ilk kez kullanmadım. Daha önce defalarca, halkın önünde, San Pietro Meydanı’nda bu ifadeyi kullandım. Benim ne düşündüğüm ve söylediğim zaten biliniyor... (Myanmar’daki) resmi konuşmamda bu sözcüğü kullansaydım, muhataplarımın yüzüne kapıyı çarpmış gibi olurdum. Ergenlik krizindeki bir kız ya da oğlan, istediğini söyleyip kapıyı çarpabilir. Ama bu şekilde mesajınızı ulaştıramazsınız. Benim için önemli olan mesajın ulaşması. Bunun için de durumu tarif ettim, azınlıkların haklarından bahsettim, kamuya kapalı özel görüşmelerde ise daha ileri gidebildim. Evet, kamu önünde kapıyı çarpma zevkini yaşamadım ama diyaloğa girmenin memnuniyetini duydum.”

“Sonunda Yanıma Gelebildiler Ama Korkmuşlardı”

Papa, Bangladeş’te esasında kendisinin bir göçmen kampına gidip Arakanlı Müslümanlarla burada görüşmeyi istediğini ancak bunun mümkün olmaması nedeniyle bir grup Arakanlı göçmenin kendisinin yanına gelmesinin sağlandığını anlattı.

Papa, cuma günü bir grup Arakanlı Müslüman ile yaptığı bu görüşmede neler hissettiğini de şöyle aktardı:

“Çok sayıda irtibatın ardından Bangladeş hükümeti göçmenlerin gelmesine izin verdi. Sonunda gelebildiler ama korkmuşlardı. Birileri onlara bana hiçbir şey söyleyemeyeceklerini söylemiş. Selamlaşma zamanı geldiğinde tek sıra hâlinde ilerliyorlardı, bu hoşuma gitmedi. Sonra da hemen onları sahneden indirmek istediler, o zaman sinirlendim ve biraz bağırdım. Bunu yaparak günah işledim. Defalarca ‘Saygılı olun.’ dedim.”

“Onlardan İki Kez Af Diledim”

Görüştüğü Arakanlı Müslümanlardan “dünyanın kayıtsızlığı için af dileyen” Papa, şunları da kaydetti:

“Onları teker teker dinledikten sonra içimde bir şeyler hissettim, onlara hiçbir şey söylemeden gidemezdim. Ve konuşmaya başladım, neler söylediğimi hatırlamıyorum. Sadece af dilediğimi hatırlıyorum, iki kez af diledim. O anda ağlıyordum, görülmemesi için uğraşıyordum. Onlar da ağlıyordu.”

Papa, öte yandan, Bangladeş’i küçük bir ülke olmasına rağmen 700 bin göçmeni kabul ettiği için övdü ve “Bir de kapılarını kapatan ülkeleri düşünün!” dedi.

HABERE YORUM KAT