1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Nifaktan Şikâyet Edip, Fesadı Yaygınlaştırmak!
Nifaktan Şikâyet Edip, Fesadı Yaygınlaştırmak!

Nifaktan Şikâyet Edip, Fesadı Yaygınlaştırmak!

Kur’an ayetleriyle ilgili alaycı sözleri dolayısıyla Egemen Bağış’ın çirkinliğinden yakınanlar, kendilerinin ne kadar çürük bir zeminde bulunduklarını görmüyorlar.

22 Mart 2014 Cumartesi 18:21A+A-

Rıdvan Kaya, Egemen Bağış'ın ses kaydı üzerinden Gülen medyasının yayınlarını ve Müslümanlara yönelik eleştirilerini değerlendirdi:

Gülen medyası CHP ile birlikte Egemen Bağış üzerinden AK Parti’ye karşı yeni bir cephe açmış görünüyor. Düne kadar laikliğin yılmaz savunuculuğunu yapan bir parti liderinin Kur’an’a saygı vurgusu yapmasının, hiç samimi ve inandırıcı olmasa da elbette güzel bir gelişme olduğu ortada. Dayak yiye yiye de olsa bu noktaya gelmiş olmaları sonuçta Müslümanların gücünün göstergesi sayılabilir.

Bu noktada ilginç olan şey Gülen medyasında pek çok kalemin gazeteci Metehan Demir ile yaptığı telefon konuşmasında Egemen Bağış’ın Kur’an ayetleriyle ilgili kullandığı saygısız, alaycı ve çirkin dil üzerinden İslami camiayı tavırsız kalmakla suçlaması. Buna bir örnek babından Zaman Gazetesinin köşe yazarlarından Sevgi Akarçeşme’nin bugün (22 Mart, Cumartesi) kaleme aldığı “Twitter mwitter, Bakara makara” başlıklı yazısından bir bölüm alıntılayalım: 

“...Elimizi vicdanımıza koyup soralım: Alay eden CHP’li ya da solcu biri olsaydı dünya başına yıkılmaz mıydı? Sevan Nişanyan ya da Fazıl Say gibi isimler dine sataştığı zaman (ki kimse fikirlerinden dolayı ceza almamalı) kıyameti koparanlar Egemen Bağış söz konusu olunca neden çifte standart sergiliyor?

Sırf bizim mahalleden ya da daha beteri çıkar için öyle gözüküyor diye kimsenin din sömürüsü de tıpkı hırsızlık, hukuksuzluk gibi mazur görülmemeli…”

Kim bilir, belki de Merve Kavakçı’yı meclisten kovmaya kalkan Ecevit’e şefaat müjdesinde bulunan bir öndere sahip bu camianın Müslümanları Kur’an’a saygısızlığa karşı duyarsız kalmakla suçlamalarının da yine inandırıcı ve samimi olmamakla beraber, bir gelişme olduğu söylenebilir!

İslami kimlik ve taleplere sahip olan bizler açısından Egemen Bağış’ın hiçbir açıdan tasvip edilebilecek, saygı duyulup savunulabilecek bir isim olmadığı bellidir. Bu sadece 17 Aralık yolsuzluk tartışmalarıyla belirginleşmiş bir durum olmadığı gibi, son gündeme gelen telefon konuşmalarıyla da ortaya çıkmış bir husus değildir. Egemen Bağış ve benzeri isimler dolayısıyla –ve elbette başka ideolojik gerekçelerle de-  AK Parti’ye her zaman eleştirel yaklaştığımız, partiyi kadro bulanıklığı ile suçladığımız ortadadır.

Şüphesiz Egemen Bağış’a ait olduğu iddia edilen sözler, konuşmalar çirkinliktir, rezilliktir. Münafıkça bir tutumun tezahürü olarak görülmeyi hak eder. Ama İslami camianın bu sözlerden ötürü Gülen Cemaatinin AK Parti’ye karşı açtığı savaşa destek sunmasını beklemek de bir o kadar ahmaklıktır.

Öncelikle, Egemen Bağış’a bugüne dek saygı duymadık ki, bugün şaşıralım ve hayal kırıklığına uğrayalım! Egemen Bağış gibilerle iş tutan, oturup kalkan, çeşitli alanlarda onun gibilerden nemalananlar sizlerdiniz! Ve düne kadar yere göğe konduramadığınız bu isimleri şimdi iktidar kavgasında kirli silahlarla vurup, bizleri de suçunuza ortak olmaya çağırıyorsunuz! (...)

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ >>>

 

HABERE YORUM KAT