1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Münasebetsiz Bir Şaka Gibi!
Münasebetsiz Bir Şaka Gibi!

Münasebetsiz Bir Şaka Gibi!

​​​​​​​Mahmut Övür Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı yeni kabinede daha önce hakkındaki yolsuzluk suçlamasından ötürü görevden alınan Egemen Bağış’ın da yer alacağını yazmış!

07 Temmuz 2018 Cumartesi 11:06A+A-

Sabah gazetesi köşe yazarı Mahmut Övür “Pazartesi yeni bir dönem başlıyor.” Diye başladığı yazısında yeni sitemin sadece Türkiye için değil, dünya için de yeni bir deneyim ve model olacağını söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“…İlk adımı pazartesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninden sonra atacak.

Önce 16 yeni bakan açıklanacak. Sonra başkanlıklar, kurullar ve ofislerin kimlerden oluşacağını, bürokrasideki derin değişimi göreceğiz. En merak edileni ise yeni bakanlar...

Önce şu tespitin altını çizelim, Yeni dönemde Bakanlar Kurulu'na "teknisyen" veya "uygulamacı" demek daha doğru bir yaklaşım. Ama aynı zamanda da siyasi uygulamacılar.

Çünkü siyasi bir programı hayata geçirecekler. Sistemin ruhu gereği "teknokrat" değil, "siyasi teknisyen" denebilir…

Olası isimler arasında öncelikle eski bakanların adı geçti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün net bir açıklama yaptı:

"Bakanlarımız artık eskisi gibi olmayacak.

Şimdi artık partili olmayan bakanlarımızla bir kabine oluşturuyoruz." Bu yaklaşımdan anlaşılan, bakanların partili kimliklerinin olmaması. Böylece günlerdir adları yazılan, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Süleyman Soylu, Abdulhamit Gül, Mevlüt Çavuşoğlu ve Ahmet Arslan gibi devletin ana omurgasını oluşturan bakanlıkları iyi bilen bu isimleri en azından bir süre milletvekili olarak izleyebiliriz.

Bu isimler olmazsa kimler olur? Kulislerde o kadar çok isimden söz ediliyor ki... Ama önce konuşulan en çarpıcı değişime ve isme değinelim. Değişimin adresi TSK, isim de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı yardımcılarından birinin Akar olacağı öngörülüyor…”

Yazısında muhtemel kabinede yer alacağı düşünülen isimlere de değinen Mahmut Övür şöyle devam ediyor:

“Şimdi gelelim yönetimde adı geçen yeni isimlere... Sırayla gidelim. Eski Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, eski bakanlardan Naci Ağbal, Ömer Çelik ve Egemen Bağış'ın farklı bir görevle yeniden değerlendirilmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve başdanışman Mehmet Uçum'un bakan olma ihtimalleri yüksek. Bürokrasiden de adı geçen çok sayıda isim var. Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, TAI Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ve TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam.

İş dünyası ve sivil toplum örgütlerinden de şu isimler öne çıkıyor: Nail Olpak, Mehmet Büyükekşi, Abdurrahman Kaan, TÜRSAB'ın yeni başkanı Firuz Bağlıkaya, Denizbank CEO'su Hakan Ateş, Turkcell'in CEO'su Kaan Terzioğlu, Boydak Holding CEO'su Alpaslan Baki Ertekin...

Elbette hiç hesapta olmayan başka isimleri de göreceğiz ama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şu tercihi değişmeyecek sanıyorum; eski yeni sentezi...”

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim gecesi oy yüzdesindeki bariz gerilemeye ilişkin olarak “mesajı aldık, gereğini yapacağız” demişti. Mesajın gereğinin haklarında yolsuzluk şaibesi bulunan isimleri öne çıkartmaktan asla geçmediği de umarız anlaşılıyordur!

HABERE YORUM KAT

4 Yorum