1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MORO

  4. Moro Müslümanları Özgürlüğe Çok Yakın
Moro Müslümanları Özgürlüğe Çok Yakın

Moro Müslümanları Özgürlüğe Çok Yakın

Moro Müslümanlarının geleceğini etkileyecek referandumda oy sayım işlemi sürerken kesin olmayan sonuçlara göre Cotabato ve Isabela şehirleri "Evet" yönünde oy kullandı. Bazı şehirlerden ise rekor oranında 'Evet' oyu çıktığı kaydedildi.

22 Ocak 2019 Salı 11:57A+A-

Filipinler'in güneyindeki Moro Müslümanlarına daha kapsamlı bir özerklik sağlanmasını öngören referandumda, oy sayım işlemi sürerken resmi olmayan sonuçlara göre Cotabato ve Isabela şehirleri "Evet" yönünde oy kullandı.

Filipinler'de Mindanao eyaletinin bazı bölgeleri ile çevresindeki adalara, mevcut yapıdan çok daha kapsamlı özerklik sağlayacak yasa için yapılan referandumda, resmi olmayan sonuçlara göre Cotabato ve Isabela şehirlerinden "Evet" oyu çıktı.

Cotabato ve Isabela, mevcut Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi (ARMM) bünyesinde yer almayan ve kampanya boyunca kritik noktalar arasında gösterilen şehirler olarak öne çıkıyordu.

İHH İnsani Yardım Vakfı Mütevelli Başkan Vekili ve barış sürecini birebir takip eden Bağımsız Gözlemci Heyeti üyesi Hüseyin Oruç, sosyal medyadan şu mesajı paylaştı:

 

 

Moro'daki referandum neyi değiştirecek?

Şehirler, bu sonuçlar doğrultusunda Müslüman Mindanao Bangsamoro Özerk Bölgesi (BARMM) bünyesine dahil olacak.

Moro bölgelerinde yapılan referandumda, mevcut ARMM bölgesinde yaşayan Morolara, BARMM'a dahil olup olmayacakları soruldu.

ARMM'de yer almayan bu iki şehirde yaşayanlara ise yeni kurulacak BARMM kapsamına girip girmeyeceklerine ilişkin oy vermeleri istendi.

Referandumda diğer bölgelerdeki oy sayımı ise sürüyor.

Yeni düzenlemeyle Bangsamoro özerk hükümeti kurulacak

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin temmuz sonunda imzaladığı BangsamoroMüslümanlarına kapsamlı özerklik sağlayan yasa, bölge Müslümanlarının hukuki ve ekonomik kazanımlarının artırılmasını öngörüyor.

Yasa, nüfusun yoğun yaşadığı Mindanao eyaletinin bazı bölgeleri ile çevresindeki adalara, mevcut özerk yapıdan çok daha kapsamlı bir özerklik sağlayacak.

Moroluları ne bekliyor?

Yeni düzenlemeyle Bangsamoro Özerk Hükümeti kurulacak. Bangsamoro Özerk Bölgesi'nin başkenti Cotabato şehri olacak.

Bölgede dini özgürlükler konusunda bağımsız olarak şeri hükümlerin uygulanacağı mahkemeler açılabilecek.

Merkezi yönetim, Mindanao'daki idari yetkileri Bangsamoro hükümetine devredecek.

Bangsamoro bölgesindeki iç sular ulusal hükümet ile eş zamanlı idare edilecek. Özerk yönetim, enerji kaynaklarını çıkarıp yönetimini sağlayacak.

Ayrıca eski Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MUKC) ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) savaşçıları kolluk kuvvetlerine katılabilecek. (Yeni Şafak)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum