1. HABERLER

  2. HABER

  3. Mısır'daki Darbeciler "Vicdan Mahkemesi"nde Yargılanacak
Mısır'daki Darbeciler "Vicdan Mahkemesi"nde Yargılanacak

Mısır'daki Darbeciler "Vicdan Mahkemesi"nde Yargılanacak

Bir çok sivil toplum kuruluşunun desteğiyle İstanbul'da kurulacak "Vicdan Mahkemesi"nde Mursi'yi askeri müdahaleyle görevinden indiren darbeciler hakim karşısına çıkacak.

01 Kasım 2013 Cuma 14:50A+A-

Rabia Platformu ve Hukukçular Derneği öncülüğünde bir çok sivil toplum kuruluşunun desteğiyle İstanbul'da kurulacak, suçluları insanların vicdanında mahkum etmeyi amaçlayan "Vicdan Mahkemesi"nde, Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi askeri müdahaleyle görevinden indiren darbeciler hakim karşısına çıkacak. 

Emekli hakim ve savcıların görev yapacağı, avukatlar, müştekiler, temsili sanıkların katılacağı mahkemenin savcılığına ilk dilekçeler, Mursi'nin yargılanmaya başlanacağı 4 Kasım'da verilecek. Özel bir üniversitenin konferans salonunda yapılacak duruşmalar, Rabia katliamının 100. günü olan 22 Kasım'da başlayacak.

Avukat Cihat Gökdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vicdan Mahkemesi'ne, İngiliz felsefeci Bertrand Russell'ın kurduğu Vietnam Savaş Suçlarına Karşı Milletlerarası Mahkemesi'nin ilham kaynağı olduğunu belirterek, bu mahkemede ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin Vietnam'da işlediği suçlardan dolayı yargılandığını hatırlattı. 

Mahkemenin, suçluları insanların vicdanında mahkum etmeyi amaçladığını ve hukuken bir yaptırımı olmadığını vurgulayan Gökdemir, "vicdan mahkemesi"nin Türkiye'de 3 kez uygulandığını anlattı. 

Irak'ta Savaşa Hayır Platformu'nun kurduğu ilk mahkemede, ABD'nin Irak'ta işlediği savaş suçlularının yargılandığını belirten Gökdemir, "İkinci mahkeme, Bilgi Üniversitesinde kuruldu ve 12 Eylül darbesini gerçekleştirenler yargılandı. Bir otel lobisinde, 70 Milyon Adım öncülüğünde, yüzlerce sivil toplum kuruluşunun desteğiyle oluşturulan üçüncü mahkemede ise 28  Şubat darbecileri yargılandı. Bu mahkemeleri, insan hakları aktivistleri çok yakından takip ediyor" diye konuştu.

Sisi baş sanık

Mahkemede, darbeyi gerçekleştiren Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'yle birlikte 17 üst düzey komutan ile darbeye destek veren sivillerin yargılanacağını belirten Gökdemir, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın şikayet dilekçelerini kabul edeceklerini ve avukatlarını duruşmalara alacaklarını söyledi. 

AA

HABERE YORUM KAT