1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’da El Cezire Muhabirlerine Ağır Hapis Cezası
Mısır’da El Cezire Muhabirlerine Ağır Hapis Cezası

Mısır’da El Cezire Muhabirlerine Ağır Hapis Cezası

Mısır’da haksız suçlamalarla aylardır yargılanan Al Jazeera çalışanları Peter Greste, Muhammed Fehmi ve Baher Muhammed yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı.

23 Haziran 2014 Pazartesi 11:55A+A-

29 Aralık 2013'te Kahire'de kaldıkları otele düzenlenen polis baskınında gözaltına alınan Avustralyalı Peter Greste ile Muhammed Fehmi ve Baher Muhammed, Müslüman Kardeşlere yardım etmekle suçlanıyordu. Gazeteciler ayrıca, “yanlış haber yaymak”, Müslüman Kardeşler ile işbirliği yapmak, sanıklara medya materyali sağlamak, bu materyalleri yazmak, internet ve Al Jazeera üzerinden yayınlamakla itham ediliyordu.

Yargılanan sanıklardan 20'si tutuklu. Aralarında üç yabancı muhabirin bulunduğu diğer isimler ise gıyaben yargılanıyorlar.

Ülkede haksız suçlamalarla dokuz ay boyunca hapiste tutulan ve açlık grevi nedeniyle sağlığı bozulan Al Jazeera çalışanı Abdullah Şami geçtiğimiz hafta serbest bırakılmıştı.

Mısır’da 3 Temmuz darbesinin ardından binlerce darbe karşıtının yanı sıra çok sayıda gazeteci de gözaltına alındı.

Mısır mahkemeleri, aralarında İhvan üyelerinin de bulunduğu yüzlerce kişiyi idama mahkum ederken çok sayıda kişiyi de ağır hapis cezalarına çarptırıldı.

(Al Jazeera)

HABERE YORUM KAT