1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Mare'nin Doğusundaki 9 Yerleşim Yerinde Kontrol Sağlandı
Mare'nin Doğusundaki 9 Yerleşim Yerinde Kontrol Sağlandı

Mare'nin Doğusundaki 9 Yerleşim Yerinde Kontrol Sağlandı

Fırat Kalkanı harekatı kapsamında Türkiye'nin desteklediği Suriyeli direnişçiler Mare'nin doğusunda yer alan 9 yerleşim yerinde kontrolü sağladı.

17 Ekim 2016 Pazartesi 10:16A+A-

Direniş unsurlarının Dabık’ta kontrolü ele geçirmesiyle Kilis ile Karkamış arasındaki hudut güvenliği büyük ölçüde sağlanmış oldu.

Yapılan bilgilendirmeye göre, oluşturulan tehdit bertaraf edilerek, hudut güvenliğini artırmak ve direniş güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos'ta başlatılan "Fırat Kalkanı Harekatı" sürüyor. 

Harekatın 55. gününde direniş unsurlarından oluşan Özel Görev Kuvvet Grubu, karadan ve havadan sağlanan yoğun ateş desteğiyle Mare'nin doğusunda yer alan Suran, İhtimalat, Dabık, Tulaylin, Havar En Nahr, Asanbul, Rasm Al Ward, Salihiye ve Hamidiye'de kontrolü sağladı. Söz konusu yerlerde mayın ve el yapımı patlayıcı temizleme faaliyetlerine devam ediliyor. Dabık’ta kontrolün sağlanmasıyla IŞİD tarafından Katyuşa roketi ile Türkiye'ye yapılan saldırı tehdidi engellendi, Kilis ile Karkamış arasındaki hudut güvenliği büyük ölçüde sağlandı.

IŞİD'den temizlenen bölgelerde direnişçilere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından, 2 mayın ve 6 el yapımı patlayıcı (EYP) kontrollü şekilde imha edilirken harekatın başlangıcından bugüne 31 mayın ve çoğu tuzaklanmış bin 186 EYP etkisiz hale getirildi. 

Direniş unsurlarınca, harekatın başlangıcından bu yana yaklaşık bin 220 kilometrekare alanda kontrol sağlandı.

AA

HABERE YORUM KAT