1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Lübnan'da Hapishane Operasyonu
Lübnan'da Hapishane Operasyonu

Lübnan'da Hapishane Operasyonu

Lübnan güvenlik güçleri, ülkenin doğusundaki Rumye hapishanesine baskın düzenledi. Nusra Cephesi operasyonun ardından elindeki rehineleri öldürme tehdidinde bulundu.

12 Ocak 2015 Pazartesi 13:15A+A-

Lübnan İçişleri Bakanı Nihad Meşnuk, operasyonun hükümetin birkaç ay önce ülkedeki silahlı grupları ortadan kaldırmak için kararlaştırdığı güvenlik planı çerçevesinde yapıldığını söyledi.

Güvenlik güçleri hapishanenin bir koğuşunda başka bölümlere nakledilmeyi reddeden mahkumların yangın çıkardığını bildirdi.

Bölgedeki Al Jazeera muhabiri, İslami Tutuklu Aileleri Komisyonu’nun güvenlik güçlerinin operasyon sırasında plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandığını ve bazı mahkumların yaralandığını aktardı.

Al Jazeera Beyrut Büro Müdürü Mazin İbrahim, Rumye hapishanesine yönelik başlatılan operasyonun devam ettiğini belirtti.

Mazin İbrahim, hapishanede gerçekleştirilen bu operasyonun özellikle Lübnan’ın kuzeyinde Trablus’ta kötü yansımalarının olabileceğini ifade etti. Mazin, operasyonun duyulmasının ardından Trablus’ta bazı gençlerin protesto amacıyla bazı yolları kestiğini ve Lübnan ordusunun yolları yeniden açmak için çalıştığını sözlerine ekledi.

Mazi İbarhim, Lübnan Başbakanı Temam Selam başkanlığında İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı, GenelKurmay Başkanı ve üst düzey güvenlik yetkililerin Pazar günü bir toplantı düzenlediğini hatırlatarak operasyon kararının bu toplantıda alınmış olabileceğine vurgu yaptı.

Nusra Cephesi uyardı

Operasyonun ardından Nusra Cephesi, yaptığı açıklamada rehine olarak tuttuğu Lübnan askerlerini öldürme tehdidinde bulundu.

Nusra Cephesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘Lübnan’da güvenliğin çökmesinin bir sonucu olarak, elimizdeki tutukluların kaderiyle ilgili sürpriz haberler duyacaksınız’ ifadelerini kullandı. 

Cumartesi akşamı Lübnan'ın Trablus kentindeki çifte canlı bomba saldırısında, en az 9 kişi ölmüş, 36 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı Nusra Cephesi üstlenmişti.

Al Jazeera, AA ve Reuters

HABERE YORUM KAT