1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LÜBNAN

  4. Lübnan'da 4 Suriyeli Mülteci Donarak Öldü
Lübnan'da 4 Suriyeli Mülteci Donarak Öldü

Lübnan'da 4 Suriyeli Mülteci Donarak Öldü

İç savaştan kaçarak Lübnan'a sığınan Suriyeliler zor şartlarda kar fırtınası ile boğuşuyor. 2'si çocuk, 4 Suriyeli donarak hayatını kaybetti.

07 Ocak 2015 Çarşamba 19:13A+A-

Lübnan'ın güneydoğusundaki Arsal bölgesinde kalan Suriyeli sığınmacılar sıfırın altında 7 dereceyi bulan dondurucu soğuk ve yoğun kar yağışı altında yaşam mücadelesi veriyor. 

Al Jazeera muhabiri Ihab Ukdi, acil yardıma muhtaç yaklaşık 100 bin sığınmacının yaşadığı bölgede aralarında iki çocuğun da bulunduğu dört kişinin donarak hayatını kaybettiğini aktardı. 

Lübnan ajansı NNA’nın haberine göre de, ülkenin güneydoğusundaki Arsal bölgesinde çobanlık yapan 35 yaşındaki Suriyeli sığınmacı ile 8 yaşındaki bir erkek çocuk, Ortadoğu'yu etkisi altına alan kar fırtınası nedeniyle donarak öldü.

Aynı bölgede kurulu sığınmacı kampında daha önce de 10 yaşındaki Suriyeli kız donarak yaşamını yitirdi.

Lübnan'ı etkisi altına alan kar fırtınası nedeniyle Beyrut-Şam arasındaki otoyol ulaşıma kapatılmış, ülke genelinde tüm okullar iki gün tatil edilmişti.

Yaşanan fırtına nedeniyle ülkenin kuzey ve güneyindeki çok sayıda meyve bahçesi zarar görürken, uluslararası Refik Hariri Havalimanı da gece uçuşlara kapatılmıştı.

Türkiye'den gıda yardımı

Türkiye’nin Beyrut Büyükelçiliği ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Lübnan’ın kuzeyindeki Vadi Halid bölgesinde yaşayan Suriyeli mültecilere gıda yardımı dağıttı.

Büyükelçilik yetkililerinden alınan bilgiye göre, Vadi Halid bölgesinde bulunan ve zor şartlar altında yaşayan Suriyeli mültecilere, TİKA işbirliğiyle 180 paket gıda yardımı dağıtıldı. 

Büyükelçilik yetkilileri, Lübnan’da bulunan Suriyeli mültecilere yönelik toplam bin 100 paket yardım yapılacağını ve bunların bir bölümünün geçtiğimiz günlerde, Bekaa Vadisi’nde bulunan Duris kasabası yakınlarına yerleşen Suriyeli Türkmen mültecilere dağıtıldığını ifade etti. Diğer yardım paketleri ise önümüzdeki günlerde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

'Uluslararası toplumun başarısızlığı'

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, dünya genelindeki mülteci nüfusunun BM Mülteciler Ajansı verilerine göre 13 milyonu geçtiğini ve bunun 1996'dan bu yana en yüksek rakam olduğunu açıkladı.

200 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Suriye'de sığınmacılar büyük oranda Lübnan, Irak, Ürdün ve Türkiye gibi komşu ülkelerde yaşıyor. Bu ülkeler arasında Lübnan sığınmacı yoğunluğunun en fazla olduğu ülke. Batılı ülkeler arasında ise mülteci yoğunluğu olarak İsveç başı çekiyor.

Guterres, "Uluslararası toplumun mevcut krizlere siyasi çözümler bulmakta ve yenilerinin başlamasına engel olmaktaki başarısızlığı sürdükçe, bunun dramatik insani sonuçlarını çözmeye çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

BM'ye göre ayrıca, 2014'ün ilk yarısında en çok sığınma başvurusunda bulunanlar Suriyeliler oldu. Suriyeliler 59 bin 600 sığınma başvurusu yaptı. Bu başvuruların yüzde 40'ı İsveç ve Almanya'ya yapıldı. İkinci sırada ise 28 bin 900 kişi ile Irak yer alıyor.

BM verileri, Mart 2011’den bu yana 3 milyondan fazla insanın Suriye'yi terk ettiğini gösteriyor. Ancak Lübnan'daki bir milyon 140 bin, Ürdün'deki 630 bin ve Türkiye'deki bir milyon 600 bin Suriyeli mülteci dikkate alındığında bu sayının çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT