1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Kur’an’a Hakaret Eden Hakan Aygün Hakkında Suç Duyurusu
Kur’an’a Hakaret Eden Hakan Aygün Hakkında Suç Duyurusu

Kur’an’a Hakaret Eden Hakan Aygün Hakkında Suç Duyurusu

Gazeteci Hakan Aygün hakkında sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ve "hakaret" suçlarını işlediği gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

01 Nisan 2020 Çarşamba 17:38A+A-

HAKSÖZ-HABER

Kur'an-ı Kerim'deki ayetlerle dalga geçen Halk TV Eski Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Hakan Aygün hakkında sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" ve "hakaret" suçlarını işlediği gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Avukat Mustafa Doğan İnal'ın vekili Avukat Ömer Faruk Karagüzel aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan suç duyurusu dilekçesinde, Hakan Aygün'ün, 31 Mart'ta kişisel hesabından yaptığı paylaşımlarla "alenen hakaret" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlarını işlediği kaydedildi.

Şüphelinin şikayete konu paylaşımında: "IBAN suresi ayet 1, Ey IBAN edenler... Biz size ayrı bankalardan IBAN numaraları verdik ki IBAN edesiniz diye. Hiç şüphesiz ki ahiret gününde IBAN edenle IBAN etmeyenler ayrılacaktır." ifadeleri yer aldığı belirtilen dilekçede, düşünceleri ifade etme ve eleştiri hakkı sınırlarının ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı, gerçek dışı, suça teşvik ve iftira niteliği taşıyan ifadelerle halkın bir kısmının benimsemiş olduğu dini değerleri karalamaya yönelik bu asılsız ve mesnetsiz ithamların kabulü ve hoş görülmesinin hukuken mümkün olmadığı aktarıldı.

Suç duyurusunda şu hususlara yer verildi: “Şüpheli Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda halkın bir kesimini aşağılama saiki gütmekle beraber vatandaşlarının tamamına yakınının İslam dinine mensup olduğu ve Müslüman olarak yaşadığı bir ülkede; Müslümanların kutsal kitabı olan Kur'an-ı Kerim'deki ayetlerle dalga geçerek, bir takım kelime oyunlarıyla, harflerin ve kelimelerin yerlerini değiştirerek Müslüman kesimin birinci önceliklerinden olan kitabı ve ayetlerini aşağılaması kabul edilemez, çirkin ve hadsiz bir saldırıdır. Nitekim kitabımız Kur'an-ı Kerim böylelerinin akıbetlerinin ne olacağını açıkça ortaya koymaktadır.

Aygün'ün bu eylemleri ile Anayasa ve uluslararası sözleşmelerce güvence altına alınan, kişinin maddi ve manevi değerlerinden oluşan toplum nezdindeki şeref ve haysiyeti ile itibarını korumaya yönelik TCK'nin ilgili maddelerinde hükmü bulunan "hakaret" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlarını işlediği değerlendirilen dilekçede, Aygün hakkında TCK'nin eylemine uyan maddeleri gereğince cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılıp kamu davasının açılması talep edildi.

 

eudugxbxgaixwhx.jpg

HABERE YORUM KAT

5 Yorum