1. HABERLER

  2. HABER

  3. KKTC’de İlahiyat Düşmanlığı Sürüyor
KKTC’de İlahiyat Düşmanlığı Sürüyor

KKTC’de İlahiyat Düşmanlığı Sürüyor

Haspolat Meslek Lisesi’nde İlahiyat Bölümü açılmasını, gericilik ve KKTC’ye ihanet olarak görerek, öğrencilere not ve karne vermeme eylemi yapan KTOEÖS, kendine yandaş bulmak için TDP’yi ziyaret etti.

09 Şubat 2012 Perşembe 00:57A+A-

Haspolat Meslek Lisesi’nde İlahiyat Bölümü açılmasını, gericilik ve KKTC’ye ihanet olarak görerek, öğrencilere not ve karne vermeme eylemi yapan KTOEÖS, kendine yandaş bulmak için TDP’yi ziyaret etti. TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu, ümmetçi bir toplum yetişeceği gerekçesi ile açılan İlahiyat Bölümü’ne kendilerinin de karşı olduğunu açıkladı.

Haber: Talha ÇOLAK

Haspolat Meslek Lisesi’nde İlahiyat Bölümü açılmasını KKTC’ye ihanet olarak görüp, “toplumsal yapımız bozuluyor” gerekçesi ile 2.5 aydan bu yana grev yapan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), kendine yandaş bulmak için Toplumcu Demokrasi Partisi’nin (TDP) kapısını çaldı.

İlahiyat bölümü açtığı gerekçesi ile hükümeti TDP’ye şikâyet eden KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, eylemlerine devam edeceklerini ve olası kaosların sorumlusunun KTOEÖS değil, “yurduna ihanet eden anlayıştaki yöneticiler” olduğunu söyledi. TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu da itaatkar ve ümmetçi bir toplum oluşturulmaya çalışıldığı gerekçesiyle açılan bölüme karşı çıktı.

İLAHİYAT BÖLÜMÜ VATANA İHANETMİŞ

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ziyarette, eylemlerine devam edeceklerini ve olası kaosların sorumlusunun sendikalar değil, “yurduna ihanet eden anlayıştaki yöneticiler” olacağını savundu. Gökçebel, moral ve motivasyonu yok olan Kıbrıs Türk toplumunda gençliğin dönüştürülerek, itaatkar bir cemaat yapılmak istendiğini ileri sürdü.

VAROĞLU, EYLEMİNDEN DOLAYI KTOEÖS’Ü KUTLADI

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Esat Varoğlu da, suskun kalmadığı için KTOEÖS’ü kutladı, itaatkar ve ümmetçi bir toplum oluşturulmaya çalışıldığını belirterek, eyleme destek verdi.

Varoğlu, “Toplumumuz bunlara layık değil. Var olma mücadelesi veren bu toplum artık uyanmalı ve bu tür girişimlere başkaldırmalı. Tarih bizden bunu bekler” dedi.

KOROYA DAÜ DE KATILDI

Konu ile ilgili bir açıklama da Doğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası’ndan (DAÜ - BİR-SEN) geldi. Sendikanın açıklamasında, “Siyasal İslâm’ın, gericilik ve yobazlığın; Kur’an Kursları, ilahiyat fakülteleri, İmam-Hatip Liseleri aracılığıyla ülkemizde yuvalanmasını sağlayan UBP’li bakan ve milletvekillerinin bu ihanetini kendi çocukları bile affetmeyecektir. Çünkü Kıbrıslı Türkleri orta çağın karanlıklarına gömecek gelişmelerden onlar da kurtulamayacaktır” denildi.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

1 Yorum