1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Kızılhaç: Ebola ile Mücadelede Milyonlarca Dolar Çalındı
Kızılhaç: Ebola ile Mücadelede Milyonlarca Dolar Çalındı

Kızılhaç: Ebola ile Mücadelede Milyonlarca Dolar Çalındı

Uluslararası Kızılhaç Federasyonu (IFRC), Batı Afrika’da Ebola salgınıyla mücadele için kullanılması planlanan 6 milyon doların yapılan yolsuzluklarla çalındığını doğruladı.

05 Kasım 2017 Pazar 10:40A+A-

Uluslararası Kızılhaç Federasyonu (IFRC) tarafından yapılan açıklamada, 20 Ekim’de yayımlanan iç soruşturma sonuçlarının teyit edildiği belirtildi.

IFRC’ın Sierra Leone, Liberya ve Gine’de 2014-2016 yıllarında 11 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Ebola salgınıyla mücadelede kullanılması öngörülen 124 milyon dolarla ilgili iç soruşturmasına göre, Sierra Leone’de Kızılhaç personeli ve bir bankanın çalışanları tarafından yapılan yolsuzlukla 2,13 milyon dolar çalındı.

Liberya’da “yardım ürünlerinin şişirilmiş fiyatları, maaş bordrosu ve gönüllü teşviklerin ödenmesi” üzerinden yapılan sahtekârlıklar 2,7 milyon dolara mal olurken, Gine’de ise gümrükleme hizmetinde yapılan yolsuzluklarla en az 1,17 milyon dolar çalındı.

Yolsuzluklarla ilgili 2 soruşturma halen sürüyor.

IFRC Fonların Takibini Sürdürecek

AA’da yer alan habere göre, IFRC Sierra Leone delegasyonu başkanı Paul Jenkins, IFRC’nin bölgede verdiği fonların takibini sürdüreceğini bildirdi.

Kızılhaç Genel Sekreter Başyardımcısı Dr. Jemilah Mahmood da yolsuzluklar nedeniyle Ebola ile mücadelede yer alan binlerce gönüllü ve çalışanın çabasının göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekerek, bu fonların geri alınması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT