1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Kira artışlarına önlem olarak vergi takibi!
Kira artışlarına önlem olarak vergi takibi!

Kira artışlarına önlem olarak vergi takibi!

Yüksek konut kiralarına dönük gelen şikayetlerin ardından ilgili bakanlıklar nezdinde toplantılar başladı. Bakanlıkların yüksek kira artışlarına önlem olarak, ev sahiplerinin vergi kaçırıp kaçırmadıklarına bakması planlanıyor.

26 Mayıs 2022 Perşembe 15:46A+A-

HAKSÖZ HABER

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile Ticaret Bakanlığı’ndan bürokratlarının katıldığı “fahiş kira toplantısı”nda bir araya gelen bürokratlar, fahiş kira artışlarının önüne geçilmesi için birkaç düzenleme yapmayı planlıyor.

Önümüzdeki dönemde yüksek kiralarla mücadeleye karşı atılacak adımlarla ilgili ilk detayın, TÜİK’in aylık enflasyon hesabıyla belirlenen ve kiralara yapılabilecek azami zammı belirleyen oranların aşılmaması esas alınacağı belirtildi.

Kiracılardan normalin üstünde ev kiraları talep eden ev sahipleri, kiracıları tarafından şikayet edilebilecek, bunun için de bir telefon hattı oluşturulması planlanıyor.

Ev sahiplerine vergi incelemesi yapılacak. Ev sahiplerinin, gelirlerinin beyanname sınırını geçmesine rağmen kira gelirleri ile ilgili beyanname vermediğinin tespit edilmesi halinde, tahakkuk etmesi gereken vergilerin geriye dönük olarak tahsil edilmesi planlanıyor.

Aşırı kira artışı gibi sebeplerle kiracısını mağdur ettiği belirlenen ev sahipleri, takip altına alınacak ve bu ev sahiplerinin şikayete konu olan ve diğer kiralık gayrimenkulleri, abonelik bilgileri üzerinden takip edilecek, kanundışı kira uygulamalarına gidip gitmediği belirlenecek ve gerekli yaptırımlar uygulanacak.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum