1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kerry BM'de İsrail'i Savundu
Kerry BM'de İsrail'i Savundu

Kerry BM'de İsrail'i Savundu

Netanyahu Obama'ya rağmen gittiği Washington'da ABD hükümetini eleştirmeye hazırlanırken, Dışişleri Bakanı Kerry, BM İnsan Hakları Konseyi'nde İsrail'i savundu.

02 Mart 2015 Pazartesi 15:23A+A-

Kerry daha önce ABD'li üst düzey diplomatların söylediği ve beklendiği şekilde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nde İsrail'i savundu.

Kerry burada yaptığı konuşmada İnsan Hakları Konseyi'ni 'İsrail'le ilgili suçlamalara ve ihlâllere orantısız biçimde odaklanmakla' suçladı.

Cenevre'deki konuşmada Kerry, İsrail ile ilgili söz konusu suçlamaların İnsan Hakları Konseyi'nin etkinliğini zayıflatıbileceğini belirtti.

Kerry, 'Bu odadaki hiçkimse inkâr edemez ki demokratik olan bir ülkeye yöneltilen çok dengesiz bir odaklanma söz konusu.

'Kerry olağanüstü gayret gösteriyor'

Kerry ile birlikte Cenevre'deki foruma giden üst düzey bir yetkili Washington Post Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Kerry'nin konuşmasında, "Başkan Obama, emrindeki yönetim ve bilhassa Dışişleri Bakanı Kerry'nin uluslararası kurumlar nezdinde İsrail'in çıkarlarını desteklemek ve savunmak için ne denli olağanüstü bir gayret gösterdiğini" vurgulayacağını söylemişti.

Başka bir yetkili ise ABD'nin BM İnsan Hakları Konseyi'nde İsrail aleyhinde gündeme gelen tasarılarda İsrail'i savunan tek ülke olduğunu vurguladı. 

Kerry, İnsan Hakları Konseyi'ndeki konuşmasının ardından nükleer müzakereler için Montrö'ye geçecek ve akşam saatlerinde İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile bir araya gelecek. İki buçuk gün sürecek müzakerelerde İsrail Başbakanı Netanyahu'nun karşı çıktığı nükleer anlaşmanın yolları aranacak.

Aynı saatlerde ise İsrail Başbakanı, ABD'deki İsrail lobi kuruluşu AIPAC'te bir konuşma yapacak. Netanyahu'nun tartışmaların odak noktası olan Kongre'deki konuşması ise salı günü gerçekleşecek.

Yahudi senatörden Netanyahu'ya ağır eleştiri

CNN Televizyonu'na mülakat veren Dianne Feinstein, Netanyahu'nun ABD ziyareti için İsrail'den ayrılmadan önce "ABD'ye tüm İsrail ve Yahudi toplumunun elçisi olarak gidiyorum" açıklamasına tepki göstermişti.

'Netanyahu beni temsil etmiyor' diyen Yahudi Senatör, İsrail Başbakanı'nın açıklamalarının 'küstahça' olduğunu söyledi.

Yahudi toplumunun da diğer toplumlar gibi farklı bakış açılarını içinde barındırdığını belirten Senatör Feinstein, "Açık yüreklilikle söylüyorum ki küstahlık İsrail'e yakışmıyor" ifadelerini kullandı.

Buna rağmen Feinstein Netanyahu'nun salı günü Kongre'de konuşma yapacağı oturuma katılma niyetinde olduğunu kaydetti.

Onlarca Demokrat siyasetçinin Netanyahu'nun Kongre'de yapacağı konuşmayı boykot ederek oturuma katılmaması bekleniyor. Bu isimler arasında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da bulunuyor.

İsrailli siyasetçiler de eleştirdi

İsrail muhalefeti de Netanyahu’nun tartışmalı ABD ziyaretine yönelik eleştirilerini sürdürüyor. Eski Adalet Bakanı Livni, “Netanyahu, ABD'nin iç siyasetine burnunu sokmayı tercih ederek fesat ve anlaşmazlık tohumları ekiyor” dedi.

"Amerikalıların desteğini garanti altına almalıyız ve onlarla iyi ilişkilerimizi sürdürmeliyiz” diyen Livni, bu sayede İsrail ile ABD arasında istihbarat paylaşımı kapısının açılacağını belirtti.

Al Jazeera ve Washington Post

HABERE YORUM KAT