1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KAZAKİSTAN

  4. Kazakistan’da Yeniden Alfabe Değişikliği!
Kazakistan’da Yeniden Alfabe Değişikliği!

Kazakistan’da Yeniden Alfabe Değişikliği!

Kazakistan halkı Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişe hazırlanırken Devlet Başkanı Nazarbayev, alfabenin yenilendiğini açıkladı.

20 Şubat 2018 Salı 16:09A+A-

Kazakistan’da tartışma yaratan alfabe değişikliği konusu henüz bir kesinliğe ulaşmış değil; Kazakistan halkı Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişe hazırlanırken Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, alfabenin yenilendiğini açıkladı.

Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişte, bazı harflerin vurgusunu öne çıkarmak için ilk önerilen kesme işaretinin kullanılmasıydı.

Kazakça’da bulunan bazı özel sesler için “a’, g’, n’, o’, u’, y’” harfleri önerilmişti. En son yayımlanan alfabede ise kesme işaretiyle ayrılan harfler yerine Türkçe’de de bulunan “ı ve i” gibi harflere yer verildiği görülüyor.

Yine önceki Latin alfabesinde “s’ ve c’” harfleri yer alırken, en son yayımlanan Latin alfabesinde “sh ve ch” harfleri yer alıyor.

42 harften oluşan Kazakça Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişte 25 harfli bir alfabe üzerinde durulmuştu fakat son yayımlanan hâlinde 32 harf bulunuyor.

Nazarbayev’in daha önce kamuoyuna duyurmadan ve yetkililere haber vermeden alfabeyi tekrar değiştirmesi Kazakistan devlet başkanının en çok eleştirildiği konulardan biri oldu.

Kasım 2017’de Nazarbayev’in ilk duyurduğu alfabe yayımlanmış ve resmi belgeler çevrilmeye başlanmıştı. Fakat son değişikliklerle birlikte, yayımlanan tüm belgeler ve resmi evraklar tekrar değiştirilmek zorunda kalınacak.

Nursultan Nazarbayev geçtiğimiz yıl Kazakistan’da 2018 yılı itibariyle okul ders kitaplarında Latin alfabesine geçmeyi planlamıştı.

2025 yılına kadar tüm kitapların ve resmi belgelerin Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçmesini planlayan Nazarbayev, Kazak Kiril alfabesinin Latin alfabesine geçişi için grafik hazırlama talimatı vermişti.

Uzmanlar tarafından Latin alfabesine geçiş için tek standart hazırlanması gerektiğini belirten Nazarbayev, alfabe değişikliği geçiş döneminde hem Kiril hem de Latin alfabesinin kullanılabileceğini söylemişti.

Kazakistan’da konuşulan iki resmi dil var: Kazakça ve Rusça.

Kaynak: Euro News

Etiketler :

HABERE YORUM KAT