1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Kanada NATO’nun Baltık Gücü’ne Asker Gönderiyor
Kanada NATO’nun Baltık Gücü’ne Asker Gönderiyor

Kanada NATO’nun Baltık Gücü’ne Asker Gönderiyor

Kanada, NATO’nun Baltık ülkelerinde bulunan askeri operasyonuna asker gönderme kararı aldı.

01 Temmuz 2016 Cuma 08:58A+A-

Kanada Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan, yaptığı açıklamada, Baltık bölgesindeki Rus yayılmacılığına karşı, NATO'nun Litvanya, Letonya, Estonya ve Polonya'ya konuşlandıracağı 4 bin askerlik güce katılacaklarını duyurdu. Sajjan, NATO misyonuna Kanada’nın 500 askerlik bir güçle katılacağını belirtirken, askerlerin Letonya’da konuşlanacaklarını kaydetti. NATO misyonuna verilen bu desteğin çekirdek bir katkı olduğuna vurgu yapan Sajjan, Kanada askerlerinin görev süresinin, bu bölgedeki NATO misyonu tamamlanıncaya kadar devam edeceğini ifade etti.

Bu görevde yer alacak Kanada askerlerinin 6 aylık dönemler halinde görev değişimi yapacaklarını aktaran Sajjan, ‘’Kanada bu misyonda liderlik rolünü üstlenecek ve ittifak tarafından talep edilen muharebe gruplarından birini kuracak. NATO üyesi olarak daha önce müttefiklerimize güvence için bulunduğumuz görevimizi, artık caydırıcılık bağlamında yerine getireceğiz.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Sajjan, askerlerle gönderilecek askeri ekipmana ilişkin bilgi vermezken, detayların Başbakan Justin Trudeau tarafından açıklanacağını kaydetti. Halen ABD, Almanya ve İngiltere’nin asker verdiği Baltık misyonu, Rusya’nın, Ukrayna başta olmak üzere bölge ülkelerine yayılma tehdidi üzerine oluşturulmuştu.

Karar, Obama’nın ziyaretinden sonra çıktı

Öte yandan, siyasi gözlemciler, Kanada’nın NATO misyonuna asker verme kararının, ABD Başkanı Barack Obama’nın bu ülkeyi ziyaretinden hemen sonra alınmasına dikkati çekti. Başkan Obama, dün Kanada Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, ‘’Bir NATO müttefikiniz ve arkadaşınız olarak söylemeliyim ki her NATO üyesi ortak güvenliğe katkı sağladığı sürece güvenliğimiz daha güçlü olacaktır. Kanada silahlı kuvvetleri çok güçlü. Bizim, NATO’nun ve dünyanın Kanada’ya ihtiyacı var’’ demişti.

AA

HABERE YORUM KAT