1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. İtalya’dan Katalonya Açıklaması: Kabul Edilemez
İtalya’dan Katalonya Açıklaması: Kabul Edilemez

İtalya’dan Katalonya Açıklaması: Kabul Edilemez

İspanya ve Katalonya arasındaki gerginlik hakkında konuşan İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, “İtalya, tek taraflı bağımsızlık ilanını kabul edilemez buluyor.” dedi.

11 Ekim 2017 Çarşamba 10:18A+A-

İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, Dışişleri Bakanlığı’nın resmî internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, Katalonya’da bağımsızlık ilanının askıya alınmasını değerlendirdi.

AA’da yer alan habere göre, Katalonya Başkanı Carles Puigdemont’un, Madrid ile İspanya’dan bağımsızlığı amaçlayan diyaloğu başlatmak üzere bağımsızlık kararını geçici bir süre askıya aldıklarını açıkladığını hatırlatan Alfano, şunları kaydetti:

“Son haftalarda pek çok defa Katalonya’yı, Madrid ile İspanya anayasasının öngördüğü özerklik ayrıcalıklarına uygun olarak ülkenin birliğini koruyan yapıcı bir diyalog sürecine davet ettik. İtalya tek taraflı bağımsızlık ilanını kabul edilemez buluyor ve gerilimin tırmanmasını reddediyor. İspanya hükümetinin, anayasal düzeni ve meşruiyeti koruyacağına, tüm vatandaşlarının haklarına saygı göstereceğine olan güvenimizi belirtiriz.”

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT